VARE SE POSLEDNJI KILOMETRI "TURSKOG TOKA" U SRBIJI! Majstori postavili rekord u brzini IZGRADNJE GASOVODA
Radnici vare poslednje kilometre gasovoda "Turski tok" nadomak granice Srbije sa Mađarskom u iščekivanju dogovora Evropske unije i Rusije.
Očekuje se da će se spor velikih sila rešiti u najskorijem roku i da će gas poteći do Srbije u maju 2020. godine!
Bugari su pretili da nema dovoljno gasa koji bi stigao "Turskim tokom", međutim iz Rusije stižu optužbe da Bugari odugovlače sa projektom, kao i najave da će gas u Srbiju poteći 31. maja naredne godine!
Naime, ruski ambasador u Bugarskoj Anatolij Makarov izjavio je da mu je bugarski premijer Bojko Borisov obećao da će ruski gas iz Bugarske u Srbiju krenuti gasovodom "Turski tok" 31. maja 2020. godine.
- Pitao sam ga direktno "Gospodine Borisov, kada će ruski gas krenuti u Srbiju? On je odogovrio: "31. maja". ja kažem: "31. maja? Dobro, onda ću tako javiti u Moskvu" - rekao je Makarov.
KO ĆE DA KUPI GENEKS KULU? Na čuvenom neboderu SAMO RADE LIFT I SAT
POŠTARIMA VEĆE PLATE ZA 13,1 ODSTO! Vlada danas potpisala sporazum sa radnicima
Grad u Srbiji nudi bračnim parovima BESPLATNE STANOVE I KUĆE, a nezaposlenim majkama sa troje dece 4.000 EVRA
Trasa gasovoda kroz Srbiju, dužine 403 kilometra, prema saznanjima Srbije Danas, izgrađena je rekordnom briznom, s obzirom da je dnevno postavljeno više od 500 spojeva dnevno, što iznosi više od 6 kilometara trase.
Gasovod "Turski tok" ukupne dužine 1.100 kilometara, prostire se od Rusije preko Crnog mora, a namenjen za isporuku gasa Turskoj i zemljama južne i jugoistočne Evrope.
Taj krak je namenjen snabdevanju domaćeg tržišta Turske gasom, dok je drugi krak, u dužini od 180 kilometara, namenjen isporukama gasa zemljama južne i jugoistočne Evrope. On će ići preko turske teritorije do granice sa susednim zemljama.
Kapacitet svakog kraka gasovoda iznosi po 15,75 milijardi kubnih metara gasa godišnje.
Trasa "Turskog toka" kroz Srbiju dužine je 403 kilometra, a do sada je zavareno 370 kilometara cevi. Prostire se od bugarske granice kod Zaječara, gde gas ulazi u zemlju, do mađarske granice kod Horgoša.
Na trasi kroz Srbiju biće ugrađeno više od 50.000 tona cevi, a radovi će biti završeni do kraja godine. Dnevno se završava od 1,5 do četiri kilometara cevi, koje su prečnika 81 centimetar, a svaka je teška devet tona.
Gasovod je podeljen u četiri deonice. Prva se proteže od granice sa Bugarskom do Ćuprije, druga od Ćuprije do Dunava, treća od Dunava do Gospođinaca, a četvrta od Gospođinaca do Horgoša, gde gasovod izlazi iz Srbije.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan potvrdio je da će gasovod "Turski tok" biti svečano pušten u rad 8. januara 2020. godine u Istanbulu.
Erdogan je to rekao na ceremoniji pokretanja drugog gasovoda TANAP, preko kojeg će gas iz Azerbejdžana dolaziti do Turske i Evrope, a za Srbiju je svakako simbolično što je strateški važan projekat početi da radi baš na drugi dan najvećeg pravoslavnog praznika Božića.
Međutim, zbog bugarskog odugovlačenja sa postavljenjem cevi za ovaj gosovod i spora na relaciji Rusija - Evropska unija, gas bi u Srbiju mogao da stigne u maju 2020. godine.
Izgradnja magistralnog gasovoda dugog 403 kilometra treba da u budućnosti garantuje i energetsku sigurnost Srbiji.
Stručnjaci ističu da će sa završetkom gradnje gasovoda i puštanjem gasa neminovno doći i do sniženja cene plavog energenta za srpska domaćinstva.
POKRENUTA LAVINA: Ovi gradovi nude kuće za JEDAN EVRO! Pogledajte SPISAK!
KILOGRAM VREDI ČAK 300.000 EVRA: Ako pronađete ovu vrstu PEČURKE, postaćete BOGATI PREKO NOĆI!
VAŠINGTON OTVORIO KARTE: Ovo su uslovi za sporazum sa Kinom - Peking na potezu (VIDEO)
Srbija će od tranzita gasa zarađivati stotine miliona evra godišnje
Naša država će od izgradnje gasovoda imati višemilionsku korist.
- Srbija će na ime tranzitnih taksi godišnje dobijati oko 150 miliona evra, a taj iznos će biti i veći ako se u dogledno vreme bude gradio krak ka BiH ili Crnoj Gori. Uz to će nam najverovatnije biti smanjena cena gasa. Imaćemo trošak izgradnje, ali će tu veliki deo novca obezbediti Rusija.
Stručnjaci i analitičari smatraju da je prolazak Turskog toka kroz Srbiju izuzetno značajna stvar za našu zemlju. Urednica "Balkan magazina" Jelica Putniković ističe da je novac od takse najveća korist koju će Srbija dobiti izgradnjom gasovoda.
- Turski tok je dobra i korisna stvar po Srbiju i našu ekonomiju. Svakako da će najveći benefiti biti takse koje će puniti državnu kasu - kaže Jelica Putniković.
Ekonomista Ljubomir Madžar ističe da je Turski tok odličan za srpsku ekonomiju.
- Ovaj projekat znači za našu zemlju povećanje energetske bezbednosti, ali i ekonomsku dobit zbog smanjenja troškova transporta gasa, jer će on sada prolaziti kroz Srbiju. Na sve to dobićemo i ogromnu novčanu naknadu zbog takse - kaže Madžar.
Krak gasovoda ići će do Republike Srpske, u planu i interkonekcija sa Rumunijom
Krak magistralnog gasovoda kroz Srbiju od bugarske do mađarske granice ići će i do Republike Srpske specijalnim ogrankom, a radovi će početi sledeće godine.
Turistički biser Srbije DOBIJA AERODROM! Lokacija i papiri spremni, čeka se IZGRADNJA
OBUSTAVLJEN ŠTRAJK: Postignut dogovor Vlade i radnika Pošte
Da li je bolje štedeti u EVRIMA ili DINARIMA? Evo u kom slučaju vam ostaje 23 EVRA VIŠE
Magistralni gasovod predstavlja ogroman potencijal koji će Srbiju učiniti tranzitnom zemljom. To će omogućiti Srbiji da ozbiljno planira energetske projekte.
Druga konekcija, biće ka Bugarskoj kao veza sa južnim gasnim koridorom, a planirana je i interkonekcija sa Rumunijom.
Skladište "Banatski dvor" prepunjeno, u planu proširenje
Gasovod ulazi u našu zemlju kod Zaječara, a izlazi kod Horgoša i dalje ide u Mađarsku.
Jedan krak ići će prema Republici Srpskoj, gde će se transportovati oko milijardu kubika gasa, a jedan od Gospođinaca, kako bi se gas iz "Turskog toka" iskoristio i za punjenje jedinog podzemnog skladišta gasa u Srbiji - "Banatski dvor".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je tokom boravka u Sočiju da je skladište u „Banatskom dvoru“ prepunjeno i da može da primi 450 miliona kubnih metara gasa. On je naveo da je skladište prošireno sa dodatnih 100 miliona kubnih metara, kako bi moglo da se u prvom kvartalu dnevno dodaje dva do 2,5 miliona.
U planu je i dodatno proširenje "Banatskog dvora" i prema planovima tu će se skladištiti 750 miliona kubika gasa, umesto sadašnjih 450, čime će Srbija i u najhladnijim danima moći da pokrije potrebe za gasom.
Ukoliko bude više gasa, u planu je da se gradi skladište u Itebeju, kapaciteta oko milijardu kubika, i još jedno kod Pančeva. Ovaj gas iskoristio bi se za gradnju gasnih elektrana u Beogradu, Nišu i Pančevu.
Graditelji srpske deonice postavili rekord u brzini izgradnje
Graditelji srpske deonice gasovoda "Turski tok“ prešli su trasu od granice s Bugarskom do granice s Mađarskom u najkraćem mogućem roku postavivši rekord u brzini gradnje.
Ovo je izjavio šef uprave za proizvodno-tehničke poslove kompanije generalnog izvođača radova na gasovodu Turski tok Jevgenij Ulrih.
- Cevi smo postavljali najvećom brzinom, u proseku preko 500 spojeva dnevno, što iznosi više od šest kilometara gasovoda. Zahvaljujući dobroj uhodanosti čitavog tehnološkog lanca uspeli smo da zavarimo i položimo šest kilometa cevovoda dnevno. To je svojevrsni rekord, za šest meseci postavljeno je 400 kilometara - izjavio je on.
Kako se ispostavilo, srpska deonica bila je prilično komplikovana u tehnološkom smislu. Po rečima Ulrija u planinskim delovima vršena su miniranja terena. Na deonicama gde gasovod seče puteve rađeno je specijalnim metodama, bez kopanja rovova, saobraćaj nije zaustavljan, niti je remećen kolovoz.
Podvodna deonica Turskog toka u Srbiji, inače deo interkonektora granica Bugarske - granica Mađarske, koja preseca Dunav, najduža je u Evropi.
Artefakti pronađeni prilikom gradnje dela Turskog toka u Srbiji, od bugarske do mađarske granice biće izloženi na specijalnoj postavci, rekao je Ulrih.