VEČITA DILEMA - PROSTOR ILI REPUTACIJA? Da li je centar zaista uvek bolja opcija od periferije za kupovinu stana
Mnogi će vam reći da centar prestonice ne može da se poredi s nekim udaljenim kvartovima
Mali, skučeni i često nefunkcionalni stanovi u centrima svetskih metropola, uprkos ograničenom prostoru, uvek će biti na ceni. Ono što cifre diže u nebesa jeste sama lokacija, i gotovo uvek je prestiž živeti u ulicama oko glavnih trgova, parkova, šetališta, lokala, prodavnica, zgrada, institucija, firmi.
KOD NEKOG NIŠTA, A KOD NEKOG I VIŠE OD OČEKIVANOG: Višnjičica rod rodila na brežuljcima kod Velike Biljanice - nema berača
KAFA 120 DINARA, LEŽALJKA 350: Prošle godine bilo DŽABA, a kako je ove godine u omiljenom letovalištu Srba?
Čadež: Skupština da zaustavi pojedine neodgovorne advokate i stavi tačku na pljačku privrede!
Poznato je da su omanje nekretnine maltene mejnstrim u Aziji, pre svega, u Kini i Japanu - a cene za stanovanje su paprene, bez obzira na kvadraturu. Kod nas, tako mali stanovi, a pod tim mislimo da one ispod 20 m2, imaju dobru reputaciju samo ako se nalaze na top lokacijama: centar, Novi Beograd, Dedinje, Senjak, Voždovac.
Doduše, takvih minijaturnih stambenih prostora najviše ima na opštini Stari grad, posebno na Dorćolu. Baš tu se trenutno prodaje nekretnina od svega 16 m2 za čak 89.000 evra, što znači da je cena po kvadratu oko 5.560 evra. Ipak, ne smemo zanemariti da je stan besprekorno sređen, u luksuznom izdanju, a ima i terasu.
Ali, svakako ostaje sporna kvadratura. Za navedenu cenu možete naći solidan stan, od 70, 80 ili čak 90 kvadrata, u nekim perifernim delovima grada, pa se postavlja logično pitanje: Šta se kupcima više isplati?
Mnogi će vam reći da centar prestonice ne može da se poredi s nekim udaljenim kvartovima: s jedne strane dobijate veliki prostor, pogodan za život i višečlanu porodicu, izolovanost, mir i manje buke, a sa druge strane - dobru povezanost, renome, snabdevenost, blizinu mnogim delovima Beograda.
Činjenica je i da se veći stanovi na obodima grada teže prodaju, zavisno i od toga na kom su spratu i u kakvom su stanju, dok manje nekretnine u centru, pa čak i one od 15 ili 20 kvadrata, prolaze neobično dobro. Taj trend nije pojava samo kod nas, već i u drugim zemljama sveta.
Dorćol ovih dana nudi još nekoliko malih nekretnina sa paprenim cenama: stan od 17 m2 prodaje se za 60.000 evra; dakle, cena po kvadratu je oko 3.500 evra. Isto tako, u nešto nižem rangu ali opet na skupljoj strani, jesu stanovi od 18 i 12 kvadrata, čije su cene skoro 40.000 evra i 23.000 evra.
Trenutni prosek cene po kvadratu na Dedinju, za ovako male stanove, jeste oko 2.000 evra. Svakako da uvek ima izuzetaka. U ovom slučaju to je nekretnina veličine 20 m2, smeštena u Ulici Miće Orlovića, a koja se prodaje po ceni od preko 58.000 evra. Dakle, kvadrat je nadomak 3.000 evra.
Kod nas su razlike možda manje, ali u inostranstvu su veliki stanovi jednako na ceni, tako se ljudima više isplati manja nekretnina. S druge strane, mnogi shvate da novac koji planiraju da izdvoje za učešće za kupovinu stana - mogu dati za jedan moderan mini stan.
Stvar je u tome znate li da ga uredite, tako da bude funkcionalan. Osim toga, računi su niži za mini stan, i troškovi su generalno manji, bilo da planirate radove, sređivanje kupatila/kuhinje, krečenje i tome slično. Mini stanovi su uglavnom oni koji imaju ispod 20 metara, a verovali ili ne, neki ljudi uspevaju da se "smeste" i u 10 kvadrata.