ВЕЧИТА ДИЛЕМА - ПРОСТОР ИЛИ РЕПУТАЦИЈА? Да ли је центар заиста увек боља опција од периферије за куповину стана
Многи ће вам рећи да центар престонице не може да се пореди с неким удаљеним квартовима
Мали, скучени и често нефункционални станови у центрима светских метропола, упркос ограниченом простору, увек ће бити на цени. Оно што цифре диже у небеса јесте сама локација, и готово увек је престиж живети у улицама око главних тргова, паркова, шеталишта, локала, продавница, зграда, институција, фирми.
КОД НЕКОГ НИШТА, А КОД НЕКОГ И ВИШЕ ОД ОЧЕКИВАНОГ: Вишњичица род родила на брежуљцима код Велике Биљанице - нема берача
КАФА 120 ДИНАРА, ЛЕЖАЉКА 350: Прошле године било ЏАБА, а како је ове године у омиљеном летовалишту Срба?
Чадеж: Скупштина да заустави поједине неодговорне адвокате и стави тачку на пљачку привреде!
Познато је да су омање некретнине малтене мејнстрим у Азији, пре свега, у Кини и Јапану - а цене за становање су папрене, без обзира на квадратуру. Код нас, тако мали станови, а под тим мислимо да оне испод 20 м2, имају добру репутацију само ако се налазе на топ локацијама: центар, Нови Београд, Дедиње, Сењак, Вождовац.
Додуше, таквих минијатурних стамбених простора највише има на општини Стари град, посебно на Дорћолу. Баш ту се тренутно продаје некретнина од свега 16 м2 за чак 89.000 евра, што значи да је цена по квадрату око 5.560 евра. Ипак, не смемо занемарити да је стан беспрекорно сређен, у луксузном издању, а има и терасу.
Али, свакако остаје спорна квадратура. За наведену цену можете наћи солидан стан, од 70, 80 или чак 90 квадрата, у неким периферним деловима града, па се поставља логично питање: Шта се купцима више исплати?
Многи ће вам рећи да центар престонице не може да се пореди с неким удаљеним квартовима: с једне стране добијате велики простор, погодан за живот и вишечлану породицу, изолованост, мир и мање буке, а са друге стране - добру повезаност, реноме, снабдевеност, близину многим деловима Београда.
Чињеница је и да се већи станови на ободима града теже продају, зависно и од тога на ком су спрату и у каквом су стању, док мање некретнине у центру, па чак и оне од 15 или 20 квадрата, пролазе необично добро. Тај тренд није појава само код нас, већ и у другим земљама света.
Дорћол ових дана нуди још неколико малих некретнина са папреним ценама: стан од 17 м2 продаје се за 60.000 евра; дакле, цена по квадрату је око 3.500 евра. Исто тако, у нешто нижем рангу али опет на скупљој страни, јесу станови од 18 и 12 квадрата, чије су цене скоро 40.000 евра и 23.000 евра.
Тренутни просек цене по квадрату на Дедињу, за овако мале станове, јесте око 2.000 евра. Свакако да увек има изузетака. У овом случају то је некретнина величине 20 м2, смештена у Улици Миће Орловића, а која се продаје по цени од преко 58.000 евра. Дакле, квадрат је надомак 3.000 евра.
Код нас су разлике можда мање, али у иностранству су велики станови једнако на цени, тако се људима више исплати мања некретнина. С друге стране, многи схвате да новац који планирају да издвоје за учешће за куповину стана - могу дати за један модеран мини стан.
Ствар је у томе знате ли да га уредите, тако да буде функционалан. Осим тога, рачуни су нижи за мини стан, и трошкови су генерално мањи, било да планирате радове, сређивање купатила/кухиње, кречење и томе слично. Мини станови су углавном они који имају испод 20 метара, а веровали или не, неки људи успевају да се "сместе" и у 10 квадрата.