VELIKA PRETNJA ZA CEO SVET: Najezda insekata iz Amerike mogu da RAZORE useve!
Dokazane analize sprovedene u svetskim laboratorijama
Najezda gusenica, takozvanih podgrizajućih i lisnih sovica, poreklom iz Amerike "brzo se širi" u Africi i preti poljoprivrenoj proizvodnji u celom svetu, objavio je danas Međunarodni centar za poljoprivredu i bionauku (CABI), sa sedištem u Oksfordšajeru.
Dve vrste jesenjih sovica, koje mogu da unište proizvodnju kukuruza, pronađene su u Gani, i mogu se proširiti na Aziju i Mediteran, objavio je ovaj neprofitni centar iz Britanije, prenose svetske agencije.
- Ovo je prvi put da je utvrđeno postojanje obe vrste ili soja ove štetočine na kopnu Afrike - rekao je glavni naučnik CABI-ja, Metju Kok, nakon analiza sprovedenih u laboratorijama tog centra.
Neophodna hitna akcija
- Biće potrebna hitna akcija kako bi se sprečili razorni gubici useva i prihoda poljoprivrednika - dodao je on.
Ovo je od esencijalne važnosti za bezbednost prehrane u velikim delovima Afrike, gde je na udaru kukuruz koji je posebno osetljiv na larve koje napadaju usev u fazi razvoja, bušeći klipove.
Kukuruz čini gotovo 70 odsto ukupne proizvodnje žitarica u južnoj Africi prema podacima Mreže za rano upozoravanje na opasnost od gladi, pri čemu se veliki procenat uzgaja direktno za domaću potrošnju.
Ove štetočine su poznate po velikim štetama koje su nanele i drugim važnim poljoprivrednim kulturama, uključujući pirinač, soju i pamuk.
Organizacija za hranu i poljoprivredu UN (FAO) sazvala je ovim povodom hitan regionalni sastanak, koji će se održati od 14. do 16. februara u Harareu, Zimbabve, pošto je prisustvo tih štetočina takođe identifikovano u južnoj Africi.
- Preliminarni izveštaji ukazuju na moguće postojanje (štetočina) u Malaviju, Mozambiku, Namibiji, Južnoj Africi, Zambiji i Zimbabveu - naveo je subregionalni koordinator FAO za južnu Afriku, Dejvid Piri. Zambija je već potrošila 3,0 miliona dolara u pokušaju da stavi pod kontrolu širenje štetočina, koje su ugrozile oko 130.000 hektara useva.
Iz FAO kažu da ukupan obim štete tamo i drugim pogođenim zemljama tek treba utvrditi.