ВЕЛИКА ПРЕТЊА ЗА ЦЕО СВЕТ: Најезда инсеката из Америке могу да РАЗОРЕ усеве!
Доказане анализе спроведене у светским лабораторијама
Најезда гусеница, такозваних подгризајућих и лисних совица, пореклом из Америке "брзо се шири" у Африци и прети пољопривреној производњи у целом свету, објавио је данас Међународни центар за пољопривреду и бионауку (ЦАБИ), са седиштем у Оксфордшајеру.
Две врсте јесењих совица, које могу да униште производњу кукуруза, пронађене су у Гани, и могу се проширити на Азију и Медитеран, објавио је овај непрофитни центар из Британије, преносе светске агенције.
- Ово је први пут да је утврђено постојање обе врсте или соја ове штеточине на копну Африке - рекао је главни научник ЦАБИ-ја, Метју Кок, након анализа спроведених у лабораторијама тог центра.
Неопходна хитна акција
- Биће потребна хитна акција како би се спречили разорни губици усева и прихода пољопривредника - додао је он.
Ово је од есенцијалне важности за безбедност прехране у великим деловима Африке, где је на удару кукуруз који је посебно осетљив на ларве које нападају усев у фази развоја, бушећи клипове.
Кукуруз чини готово 70 одсто укупне производње житарица у јужној Африци према подацима Мреже за рано упозоравање на опасност од глади, при чему се велики проценат узгаја директно за домаћу потрошњу.
Ове штеточине су познате по великим штетама које су нанеле и другим важним пољопривредним културама, укључујући пиринач, соју и памук.
Организација за храну и пољопривреду УН (ФАО) сазвала је овим поводом хитан регионални састанак, који ће се одржати од 14. до 16. фебруара у Харареу, Зимбабве, пошто је присуство тих штеточина такође идентификовано у јужној Африци.
- Прелиминарни извештаји указују на могуће постојање (штеточина) у Малавију, Мозамбику, Намибији, Јужној Африци, Замбији и Зимбабвеу - навео је субрегионални координатор ФАО за јужну Африку, Дејвид Пири. Замбија је већ потрошила 3,0 милиона долара у покушају да стави под контролу ширење штеточина, које су угрозиле око 130.000 хектара усева.
Из ФАО кажу да укупан обим штете тамо и другим погођеним земљама тек треба утврдити.