Cena nafte otišla potpuno nizbrdo: Trampova korona survala svetsko tržište!
Cene američke "lake" nafte kao i evropske "brent" pale su za više od 3,5 odsto
Cene nafte pale su danas za više od 3 procenta posle vesti da je predsednik SAD Donald Tramp pozitivan na korona virus, ali i usled uporne zabrinutosti u pogledu tražnje zbog izvrdavanja američkih pregovarača da postignu dogovor o novom paketu podsticaja.
TVIT KOJI JE SRUŠIO BERZU: Na objavu Trampa da je pozitivan na koronu Dau Džons potonuo za skoro 400 poena
SVE MANJE SRBA ODLAZI U NEMAČKU: Novi podaci pokazali drastičan pad iseljenja, čak ih i Hrvati zaobilaze
BDP u 2019. bio 5.417 milijardi dinara: Za 6,8 odsto veći nego u 2018. godini
Severnomorska nafta Brent je po objavljivanju ovih vesti pala za 1,47 centi ili 3,6 odsto, na 39,4 dolara za barel, na trgovanju do 6,15 časova po srednjoevropskom vremenu. Američka WTI nafta je takođe potonula za 3,6 procenata ili za 1,40 dolara, na 37,32 dolara, izveštava Rojters.
Oba tipa nafte su na putu da ove nedelje zabeleže, drugu sedmicu uzastopno, velike gubitke - WTI gotovo 6 odsto, a Brent više od 7 procenata. Predsednik Tramp je noćas na Tviteru objavio da su on i prva dama SAD, Melanija Tramp, pozitivni na Kovid-19, nakon što je prethodno saopštio da je započeo proces samoizolacije kada je utvrđeno da je njegova glavna savetnica Houp Hiks pozitivna na korona test.
Nafta je već bila na negativnoj teritoriji zbog izostajanja sporazuma između predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi i Bele kuće o većim ekonomskim olakšicama u uslovima pandemije, što dodatno podgreva strahovanja na tržištu od pogoršanja potražnje za "crnim zlatom".
Zalihe ovog energenta u Organizaciji zemalja izvoznica nafte (OPEK) su porasle u septembru za 160.000 barela dnevno (bpd) u odnosu na mesec ranije, prema istraživanju Rojtersa.
Povećanje je uglavnom rezultat većih isporuka iz Libije i Irana, članica OPEK-a koje su izuzete iz sporazuma naftnog kartela i njenih saveznika, s Rusijom na čelu, o ograničavanju proizvodnje.
Proizvodnja nafte u Libiji je porasla brže nego što su analitičari očekivali usled ublažavanja blokade od strane libijske Nacionalne armije, koja pokušava da preuzme kontrolu nad glavnim gradom i čije su snage pozicionirane uglavnom u istočnom delu zemlje, gde se nalazi glavnina naftnih postrojenja. Proizvodnja sirove nafte u Libiji je povećana na 270.000 barela dnevno, tako da ova zemlja pojačava izvozne aktivnosti, rekao je jedan izvor iz libijske naftne industrije britanskoj agenciji.