Цена нафте отишла потпуно низбрдо: Трампова корона сурвала светско тржиште!
Цене америчке "лаке" нафте као и европске "брент" пале су за више од 3,5 одсто
Цене нафте пале су данас за више од 3 процента после вести да је председник САД Доналд Трамп позитиван на корона вирус, али и услед упорне забринутости у погледу тражње због изврдавања америчких преговарача да постигну договор о новом пакету подстицаја.
ТВИТ КОЈИ ЈЕ СРУШИО БЕРЗУ: На објаву Трампа да је позитиван на корону Дау Џонс потонуо за скоро 400 поена
СВЕ МАЊЕ СРБА ОДЛАЗИ У НЕМАЧКУ: Нови подаци показали драстичан пад исељења, чак их и Хрвати заобилазе
БДП у 2019. био 5.417 милијарди динара: За 6,8 одсто већи него у 2018. години
Северноморска нафта Брент је по објављивању ових вести пала за 1,47 центи или 3,6 одсто, на 39,4 долара за барел, на трговању до 6,15 часова по средњоевропском времену. Америчка WTI нафта је такође потонула за 3,6 процената или за 1,40 долара, на 37,32 долара, извештава Ројтерс.
Оба типа нафте су на путу да ове недеље забележе, другу седмицу узастопно, велике губитке - WTI готово 6 одсто, а Брент више од 7 процената. Председник Трамп је ноћас на Твитеру објавио да су он и прва дама САД, Меланија Трамп, позитивни на Ковид-19, након што је претходно саопштио да је започео процес самоизолације када је утврђено да је његова главна саветница Хоуп Хикс позитивна на корона тест.
Нафта је већ била на негативној територији због изостајања споразума између председнице Представничког дома Ненси Пелоси и Беле куће о већим економским олакшицама у условима пандемије, што додатно подгрева страховања на тржишту од погоршања потражње за "црним златом".
Залихе овог енергента у Организацији земаља извозница нафте (ОПЕК) су порасле у септембру за 160.000 барела дневно (бпд) у односу на месец раније, према истраживању Ројтерса.
Повећање је углавном резултат већих испорука из Либије и Ирана, чланица ОПЕК-а које су изузете из споразума нафтног картела и њених савезника, с Русијом на челу, о ограничавању производње.
Производња нафте у Либији је порасла брже него што су аналитичари очекивали услед ублажавања блокаде од стране либијске Националне армије, која покушава да преузме контролу над главним градом и чије су снаге позициониране углавном у источном делу земље, где се налази главнина нафтних постројења. Производња сирове нафте у Либији је повећана на 270.000 барела дневно, тако да ова земља појачава извозне активности, рекао је један извор из либијске нафтне индустрије британској агенцији.