KAD JE VRUĆE, VRUĆE JE SVIMA I SVI IMAJU ISTA PRAVA: Ovo su obaveze poslodavaca za rad na visokim temperaturama
Kada zaposleni obavljaju poslove na otvorenom pri visokim temperaturama poslodavci su dužni da primenjuju Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu i podzakonske propise.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja podsetilo je poslodavce u Srbiji da obavljanje poslova na otvorenom u narednim danima kada se prognoziraju temperature i iznad 40 stepeni u pojedinim delovima zemlje, treba prilagoditi uslovima visokih temperatura.
SVE SKUPLJE NEKRETNINE U BEOGRADU: U ovim delovima grada kvadrat je i dalje ispod 2.000 evra!
DELTA SOJ KORONE BACIO NEMAČKU EKONOMIJU NA KOLENA: Oporavak posebno težak u tri sektora
SRBIJA TREĆA U SVETU PO PRILIVU STRANIH INVESTICIJA: Pola novca uloženo u region slilo se u našu zemlju!
Ministarstvo je podsetilo poslodavce i zaposlene da je Vlada Srbije 2007. donela Preporuku da poslodavci organizuju rad na otvorenom tako da se izbegne obavljanje teških fizičkih poslova i izlaganje direktnom sunčevom zračenju zaposlenih za vreme spoljnih temperatura iznad 36 stepeni, "a naročito u periodu od 11 do 16 časova, ukoliko to dozvoljava proces rada", podseća se u saopštenju.
Kada zaposleni obavljaju poslove na otvorenom pri visokim temperaturama poslodavci su dužni da primenjuju Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu i podzakonske propise.
Obaveza poslodavca jeste da Aktom o proceni rizika na radnom mestu i u radnoj okolini proceni rizike po bezbednost i zdravlje zaposlenih što se odnosi i na rad na otvorenom pri visokim temperaturama, navedeno je u saopštenju.
Preventivne mere za bezbedan i zdrav rad na otvorenom pri visokim temperaturama
Organizacija rada
- Izbegavanje rada u najtoplijem delu dana (od 11 do 16 časova, u skladu sa Preporukom Vlade Republike Srbije, ukoliko to dozvoljava proces rada);
- Organizovati rad po smenama;
- Uvođenje dodatne radne snage;
- Preraspodela obavljanja poslova - teži deo posla obavljati u hladnijem delu dana;
- Praviti češće pauze uz obezbeđivanje velike količine vode i bezalkoholnih napitaka;
- Izvršiti obuku zaposlenih za pružanje prve pomoći;
- Zaposlenima se mora omogućiti da tokom odmora (pauze) mogu skinuti sredstva i opremu za ličnu zaštitu na radu;
- Obezbediti odgovarajući prostor gde zaposleni mogu da se sklone od sunca i odmore;
- Izvršiti aklimatizaciju zaposlenih na uslove pri visokim temperaturama.
Osposobljavanje zaposlenih za bezbedan i zdrav rad
Pored osposobljavanja za bezbedan i zdrav rad, poslodavac treba da:
- upozna zaposlene sa simptomima bolesti prouzrokovanih visokim temperaturama;
- obavezno daje informacije o rizicima po zdravlje i život zaposlenih pri izlaganju visokim temperaturama;
- upoznaje zaposlene sa opasnostima uzimanja lekova koji onemogućavaju ili usporavaju aklimatizaciju.
Sredstva i oprema za ličnu zaštitu na radu i/ili radna odela
Pored sredstava i opreme za ličnu zaštitu na radu na otvorenom pri visokim temperaturama, ukoliko je to moguće, zaposlenima treba obezbediti:
- letnja odela, kape, marame i sl.
- da nose laganu, svetlu i komfornu odeću od prirodnih materijala;
- da nose kape, marame ili lagane šešire širokog oboda za glavu koje prekriva i vrat, ukoliko zaposleni nije obavezan da nosi sredstvo i opremu za ličnu zaštitu glave.
Prevencija zdravstvenih problema
- Unositi dosta tečnosti. Ako fizička aktivnost traje kraće od 60 minuta dovoljno je piti običnu vodu da se nadoknadi izgubljena tečnost, a kada fizička aktivnost traje duže od 60 minuta više nije dovoljna obična voda za nadoknadu tečnosti jer su se obilnim znojenjem izgubili i elektroliti, pa se preporučuju pića sa dodatkom ugljenih hidrata i elektrolita. Da bi se sprečila dehidracija važno je:
-
unositi najmanje dva litra vode na dan
- izbegavati napitke sa kofeinom, alkoholom, gazirana pića i sportske napitke sa puno šećera jer sadrže sastojke koji izazivaju dehidraciju;
- unositi na svakih 15 - 20 minuta po jednu čašu rashlađene vode.
- Praviti česte pauze u hladovini ili u rashlađenim prostorijama;
- Pravilna ishrana - izbegavati tešku i obimnu hranu, jesti sveže voće i povrće. Preporučuje se da se u ishrani pre svega koriste sveže voće i povrće, mlečni proizvodi sa niskim sadržajem masti, hleb u manjim količinama i riba i morski plodovi, a ne preporučuje se teška i masna zapržena jela, crveno i sušeno meso, konzervirana hrana i konzumiranje u većim količinama slatkiša i namirnica koje sadrže rafinisan šećer i zasićene masnoće;
- Koristiti zaštitnu kremu za sunce;
- Pružiti odgovarajuću prvu pomoć.
Ovim smernicama su date osnovne informacije koje bi trebalo da pomognu poslodavcima i zaposlenima kada se rad obavlja na otvorenom pri visokim temperaturama, odnosno navedene informacije imaju za cilj da se rizik po zdravlje zaposlenih snizi na prihvatljiv nivo.