КАД ЈЕ ВРУЋЕ, ВРУЋЕ ЈЕ СВИМА И СВИ ИМАЈУ ИСТА ПРАВА: Ово су обавезе послодаваца за рад на високим температурама
Када запослени обављају послове на отвореном при високим температурама послодавци су дужни да примењују Закон о безбедности и здрављу на раду и подзаконске прописе.
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања подсетило је послодавце у Србији да обављање послова на отвореном у наредним данима када се прогнозирају температуре и изнад 40 степени у појединим деловима земље, треба прилагодити условима високих температура.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/05/slikaobrada1.jpg?itok=d_7J7lI6)
СВЕ СКУПЉЕ НЕКРЕТНИНЕ У БЕОГРАДУ: У овим деловима града квадрат је и даље испод 2.000 евра!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/22/shutterstock_1677463549_0.jpg?itok=vG9uVDP-)
ДЕЛТА СОЈ КОРОНЕ БАЦИО НЕМАЧКУ ЕКОНОМИЈУ НА КОЛЕНА: Опоравак посебно тежак у три сектора
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398782/ekonomija_-_srbija_danas_2.jpg?itok=VNcHoqAx)
СРБИЈА ТРЕЋА У СВЕТУ ПО ПРИЛИВУ СТРАНИХ ИНВЕСТИЦИЈА: Пола новца уложено у регион слило се у нашу земљу!
Министарство је подсетило послодавце и запослене да је Влада Србије 2007. донела Препоруку да послодавци организују рад на отвореном тако да се избегне обављање тешких физичких послова и излагање директном сунчевом зрачењу запослених за време спољних температура изнад 36 степени, "а нарочито у периоду од 11 до 16 часова, уколико то дозвољава процес рада", подсећа се у саопштењу.
Када запослени обављају послове на отвореном при високим температурама послодавци су дужни да примењују Закон о безбедности и здрављу на раду и подзаконске прописе.
Обавеза послодавца јесте да Актом о процени ризика на радном месту и у радној околини процени ризике по безбедност и здравље запослених што се односи и на рад на отвореном при високим температурама, наведено је у саопштењу.
Превентивне мере за безбедан и здрав рад на отвореном при високим температурама
Организација рада
- Избегавање рада у најтоплијем делу дана (од 11 до 16 часова, у складу са Препоруком Владе Републике Србије, уколико то дозвољава процес рада);
- Организовати рад по сменама;
- Увођење додатне радне снаге;
- Прерасподела обављања послова - тежи део посла обављати у хладнијем делу дана;
- Правити чешће паузе уз обезбеђивање велике количине воде и безалкохолних напитака;
- Извршити обуку запослених за пружање прве помоћи;
- Запосленима се мора омогућити да током одмора (паузе) могу скинути средства и опрему за личну заштиту на раду;
- Обезбедити одговарајући простор где запослени могу да се склоне од сунца и одморе;
- Извршити аклиматизацију запослених на услове при високим температурама.
Оспособљавање запослених за безбедан и здрав рад
Поред оспособљавања за безбедан и здрав рад, послодавац треба да:
- упозна запослене са симптомима болести проузрокованих високим температурама;
- обавезно даје информације о ризицима по здравље и живот запослених при излагању високим температурама;
- упознаје запослене са опасностима узимања лекова који онемогућавају или успоравају аклиматизацију.
Средства и опрема за личну заштиту на раду и/или радна одела
Поред средстава и опреме за личну заштиту на раду на отвореном при високим температурама, уколико је то могуће, запосленима треба обезбедити:
- летња одела, капе, мараме и сл.
- да носе лагану, светлу и комфорну одећу од природних материјала;
- да носе капе, мараме или лагане шешире широког обода за главу које прекрива и врат, уколико запослени није обавезан да носи средство и опрему за личну заштиту главе.
Превенција здравствених проблема
- Уносити доста течности. Ако физичка активност траје краће од 60 минута довољно је пити обичну воду да се надокнади изгубљена течност, а када физичка активност траје дуже од 60 минута више није довољна обична вода за надокнаду течности јер су се обилним знојењем изгубили и електролити, па се препоручују пића са додатком угљених хидрата и електролита. Да би се спречила дехидрација важно је:
-
уносити најмање два литра воде на дан
- избегавати напитке са кофеином, алкохолом, газирана пића и спортске напитке са пуно шећера јер садрже састојке који изазивају дехидрацију;
- уносити на сваких 15 - 20 минута по једну чашу расхлађене воде.
- Правити честе паузе у хладовини или у расхлађеним просторијама;
- Правилна исхрана - избегавати тешку и обимну храну, јести свеже воће и поврће. Препоручује се да се у исхрани пре свега користе свеже воће и поврће, млечни производи са ниским садржајем масти, хлеб у мањим количинама и риба и морски плодови, а не препоручује се тешка и масна запржена јела, црвено и сушено месо, конзервирана храна и конзумирање у већим количинама слаткиша и намирница које садрже рафинисан шећер и засићене масноће;
- Користити заштитну крему за сунце;
- Пружити одговарајућу прву помоћ.
Овим смерницама су дате основне информације које би требало да помогну послодавцима и запосленима када се рад обавља на отвореном при високим температурама, односно наведене информације имају за циљ да се ризик по здравље запослених снизи на прихватљив ниво.