Vremenski uslovi upropastili sadnice, cene OVOG voća biće PAPRENE
Ogromna šteta
Sneg i mrazevi krajem marta već su uzeli danak na ranim sortama kajsije, kruške, šljive i jabuke pa se na pijacama ovo leto očekuje njihova paprenija cena.
Pročitajte i:
Najgore je stradala kajsija u Vojvodini, na nekim mestima izmrzavanja su i 100 posto, a ako se hladno vreme nastavi, značajno će biti smanjen rod breskve, trešnje i višnje. Pored kajsija, na području Vojvodine i centralne Srbije došlo je do izmrzavanja šljiva, krušaka i jabuka, u proseku od 40 do 80 odsto.
Dok analitičari najavljuju više cene, ali uz napomenu da je još rano govoriti o tračnim brojkama, paori tvrde da se kilogram kajsije neće moći naći za manje od 150 dinara.
Pripremite novac: Veliki trgovci uskoro počinju da NAPLAĆUJU KESE
- Ne znam da li ćemo ove godine moći da se najedemo kajsija od naših 200 stabala, a kamoli da nešto prodamo ili da ispečemo rakiju. Nisam obišao celu Srbiju, ali u Banatu koliko vidim, nije ostalo puno kajsije. Zbog toga će cene biti vrtoglave i oni kojima je nešto ostalo, moći će da zarade. U jeku sezone u julu u Beogradu i većim gradovima kilogram kajsije biće minimum 150 dinara. Cena šljive, jabuke i kruške biće takođe od 10 do 20 odsto viša - rekao je Miodrag Cvetičanin poljoprivrednik iz Zrenjanina.
Cena kajsije prošle godine po marketima i pijacama u zavisnosti od regiona kretala se od 80 do 120 dinara za kilogram, kao i cena kruške. Jabuka, ajdared koštala je od 40 do 80 dinara, a šljiva od 40 do 60 dinara. Iako stručnjaci kažu da će sve biti jasnije za dve nedelje kada se sabere celokupna šteta, te vidi koji region je koliko stradao, svakako očekuju da cene skoče.
Žarko Galetin, agrarni analitičar, slaže se sa paorima da bi mogao da se desi ozbiljan pobačaj u prinosu, tim pre što je prošle godine kasni mraz uticao da ove godine biljke odbacuju manje pupoljaka, a ovih dana imali smo i sneg.
Svi bi u Grčku na letovanje: Novi turisti podigli cene i nama
- Prošlogodišnji pobačaj na nivou svih voćarskih kultura bio je oko 200.000 tona. Ovogodišnji mraz do sada nam je po nekim procenama već napravio štetu od najmanje 50.000 tona, pre svega tu mislim na kajsiju, jabuku, krušku i šljivu. Problem je što su to kulture koje imaju relativno mali tržišni lanac, nisu berzanska roba, pa nedostatak ponude vrlo brzo utiče na cenu, zbog čega možemo da očekujemo skuplje voće ove godine - rekao je Galetin.
Dragoslav Ivanišević direktor Departmana za voćarstvo, vinogradarstvo, hortikulturu i pejzažnu arhitekturu novosadskog Poljoprivrednog fakulteta savetuje voćarima da urade dužu rezidbu, kako bi broj uništenih pupoljaka probali da smanje.
- Krajem februara na lokaciji Rimski šančevi izmerili smo minus 22 stepena, tako da je većina voćarskih kultura tu uništena. Slično će se desiti i u drugim područjima u ravnici gde su bili identični minusi. No, već u Sremskim Karlovcima, koji su malo na uzbrdici, u isto vreme izmerili smo 12 stepeni i to ne treba da predstavlja problem, pogotovo za vinograde - rekao je Ivanišević.