SRPSKI TURISTI U GRČKOJ OPREZ! "Ne ostavljajte ništa u kolima", a zbog bezbednosti OBAVEZNO NOSITE I OVAJ PAPIR
Oprezno ako se putuje sopstvenim automobilom.
Jedva su srpski turisti dočekali kraj maja i početak juna kako bi se uputili na svoje već uplaćene destinacije širom Grčke.
Kao i svake godine, Egejsko i Jonsko more i dalje su najatraktivniji našim građanima, a sudeći po cenama, i najjeftinija opcija za "first“ ili "last“ minute aranžmane.
Na sajtovima turističkih agencija sve vrvi od poprilično povoljnih aranžmana, pa tako može da se nađe letovanje i za manje od 200 evra po osobi.
Plaže su fino popunjene, taman onoliko da niko nikom ne smeta, međutim trebalo bi obratiti pažnju na pojedina pravila koja važe za sve plaže duž Grčke.
Na popularnoj Fejsbuk grupi, "Grčka info“ jedan od članova podsetio je one koji tek pakuju kofere na sve ono što je važno ukoliko žele da im letovanje prođe u miru.
On je za početak istakao pravila koja važe za plivanje i kupanje u moru, koja bi trebalo da se maksimalno ispuštuju, zarad lične bezbednosti.
– Ukoliko je plaža organizovana u pojedinim slučajevima što zbog velikih talasa i jakih morskih struja, spasilački tim ističe crvenu zastavu. Ona može biti i na jarbolu i pobodena u pesak ili šljunak u zavisnosti od tipa plaže. Kada se to dogodi onda se ne ulazi u more bez obzira koliko ste dobar plivač. Ukoliko plaža ima bove njihova svrha je da je deo mora od obale do bova zabranjen za čamce, jedrilice ili jahte. Ukoliko imate malu decu neplivače i ako ih stavljate u koture ili slične rekvizite za vodu nemojte ni po koju cenu da se odvajate od njih. Bilo je dosta slučajeva da su struje povukle decu ka pučini – započeo je član ove popularne grupe koja skuplja više od 200.000 članova.
Važniji savet koji je podelio sa ostalim članovima odnosi se na porodice koji se u Grčku upute sopstvenim automobilom.
– Na parkinzima kod plaža ne ostavljajte ništa u automobilu, a dokumente i novac apsolutno nikada – napisao je iskusni turista.
Uključili su se brojni komentatori, zahvaljujući se na savetima, ali je bilo i onih koji su takođe istakli da bi naši turisti morali da obrate pažnju na svoj automobil.
– Na Halkidikiju se povremeno lome automobili, posebno stakla ukoliko se u vozilu zaboravi nešto vredno, poput telefona ili torbi. Lome stakla onda i kada nema ništa posebno u automobilu, i kada uzmu stvari koje obično vrede manje nego slomljeno staklo – dodao je član popularne Fejsbuk grupe.
Kao i svake godine, tako i ove, naši turisti se savetuju da pre putovanja uplate polisu osiguranja, koja obezbeđuje besplatnu pomoć u slučaju lečenja u inostranstvu ili naknade troškova usled nezgode.
Uplata putnog zdravstvenog osiguranja može se obaviti u agenciji, ili pak u osiguravajućoj kući, a cenovne razlike nema. Polise osiguranja pokrivaju troškove od 15.000 do čak 60.000 evra.
– Cene se u zavisnosti od toga kreću negde od 1.200 pa naviše, do 2.000, 3.000 dinara u zavisnosti od perioda boravka, od starosti klijenta. Ono što je važno da ljudi znaju je da je moguće povoljnije kupiti te polise, u smislu kada putuje cela porodica. To uključuje dvoje odraslih, jedno ili dvoje dece u zavisnosti od toga koliko je porodica velika. U tom slučaju osiguranje po osobi bude ispod 1.000 dinara, što je značajno jeftinije – rekao je Aleksandar Seničić, predsednik Jute ranije za Bizportal.
Izvor: Srbija Danas/BizPortal/Tamara Đurđević/M.A.