СРПСКИ ТУРИСТИ У ГРЧКОЈ ОПРЕЗ! "Не остављајте ништа у колима", а због безбедности ОБАВЕЗНО НОСИТЕ И ОВАЈ ПАПИР
Опрезно ако се путује сопственим аутомобилом.
Једва су српски туристи дочекали крај маја и почетак јуна како би се упутили на своје већ уплаћене дестинације широм Грчке.
Као и сваке године, Егејско и Јонско море и даље су најатрактивнији нашим грађанима, а судећи по ценама, и најјефтинија опција за "фирст“ или "ласт“ минуте аранжмане.
На сајтовима туристичких агенција све врви од поприлично повољних аранжмана, па тако може да се нађе летовање и за мање од 200 евра по особи.
Плаже су фино попуњене, таман онолико да нико ником не смета, међутим требало би обратити пажњу на поједина правила која важе за све плаже дуж Грчке.
На популарној Фејсбук групи, "Грчка инфо“ један од чланова подсетио је оне који тек пакују кофере на све оно што је важно уколико желе да им летовање прође у миру.
Он је за почетак истакао правила која важе за пливање и купање у мору, која би требало да се максимално испуштују, зарад личне безбедности.
– Уколико је плажа организована у појединим случајевима што због великих таласа и јаких морских струја, спасилачки тим истиче црвену заставу. Она може бити и на јарболу и пободена у песак или шљунак у зависности од типа плаже. Када се то догоди онда се не улази у море без обзира колико сте добар пливач. Уколико плажа има бове њихова сврха је да је део мора од обале до бова забрањен за чамце, једрилице или јахте. Уколико имате малу децу непливаче и ако их стављате у котуре или сличне реквизите за воду немојте ни по коју цену да се одвајате од њих. Било је доста случајева да су струје повукле децу ка пучини – започео је члан ове популарне групе која скупља више од 200.000 чланова.
Важнији савет који је поделио са осталим члановима односи се на породице који се у Грчку упуте сопственим аутомобилом.
– На паркинзима код плажа не остављајте ништа у аутомобилу, а документе и новац апсолутно никада – написао је искусни туриста.
Укључили су се бројни коментатори, захваљујући се на саветима, али је било и оних који су такође истакли да би наши туристи морали да обрате пажњу на свој аутомобил.
– На Халкидикију се повремено ломе аутомобили, посебно стакла уколико се у возилу заборави нешто вредно, попут телефона или торби. Ломе стакла онда и када нема ништа посебно у аутомобилу, и када узму ствари које обично вреде мање него сломљено стакло – додао је члан популарне Фејсбук групе.
Као и сваке године, тако и ове, наши туристи се саветују да пре путовања уплате полису осигурања, која обезбеђује бесплатну помоћ у случају лечења у иностранству или накнаде трошкова услед незгоде.
Уплата путног здравственог осигурања може се обавити у агенцији, или пак у осигуравајућој кући, а ценовне разлике нема. Полисе осигурања покривају трошкове од 15.000 до чак 60.000 евра.
– Цене се у зависности од тога крећу негде од 1.200 па навише, до 2.000, 3.000 динара у зависности од периода боравка, од старости клијента. Оно што је важно да људи знају је да је могуће повољније купити те полисе, у смислу када путује цела породица. То укључује двоје одраслих, једно или двоје деце у зависности од тога колико је породица велика. У том случају осигурање по особи буде испод 1.000 динара, што је значајно јефтиније – рекао је Александар Сеничић, председник Јуте раније за Бизпортал.
Извор: Србија Данас/БизПортал/Тамара Ђурђевић/М.А.