„ŽUTI KOLAČ“ PONOVO U IGRI: Tramp potresao TRŽIŠTE URANIJUMA, trka u naoružanju MOŽE DA POČNE!
"Bolji" dani za trgovce uranijumom...
Predstojeće predsednikovanje Trampa navelo je mnoge investitore da povećaju ulaganja u naftu, ugalj i zlato jer bi mogli imati koristi od korenitih promena koje je obećao.
Ali, sve veća grupa trgovaca specijalizovanih za sirovine smatra da investitori možda predviđaju jedan sirovi materijal kojem predstoji veći porast vrednosti od ostalih kada Tramp preuzme dužnost – uranijum.
ŠVAJCARCI DANAS ODLUČUJU NA REFERENDUMU: Za ili protiv NUKLEARNE energije!
- Trgovci uranijumom zavide nafti na satusu koji ima - kaže Roj Adams, koji je osnovao i vodio odeljenje za trgovinu uranijumom u Dojče banci i Liman bradersu.
- Smatramo da je uranijum, a ne sirova nafta, nesumnjivo geopolitički najosetljivija sirovina na svetu.
Tržište uranijuma je na ivici kolapsa još od 2011. godine, kad je nesreća u nuklearnoj elektrani „Fukušima“ satrla projektovanu potrošnju za ovim gorivom jer su Japan i druge zemlje poput Nemačke zatvorile postojeća postrojenja ili otkazali nove projekte.
Visokoobogaćeni uranijum koji se koristi za proizvodnju oružja jedna je od najstrože kontrolisanih supstanci na svetu. Ali u sirovom obliku poznat pod nazivom „žuti kolač“ ili kao hemijski simbol U308, njegova ekstrakcija i prodaja su manje ograničene.
Iako se „žuti kolač“ skladišti i obrađuje u tek nekoliko obezbeđenih objekata na svetu, njime se trguje kao i drugim sirovinama, pri čemu na spot trgovinu odlazi oko 25 odsto svih zaliha, pokazuju podaci Svetske nuklearne asocijacije (World Nuclear Association).
Prethodne nedelje je Kazahstan, koji proizvodi oko 40 odsto svetskog uranijuma i zbog toga dominira tržištem u stilu OPEK, najavio znatno smanjenje ponude.
Uprkos smanjenju proizvodnje uranijuma koju najavljuje kazakstanska državna kompanija „Kazatoprom“ analitičari očekuju da će ponuda uranijuma prevazići potražnju i ove i naredne godine a konsultantska kuća „Mekvori“ prognozira višak od 15 miliona funti 2017. godine.
EGIPAT ŽELI NUKLEARNU ENERGIJU: O saradnji sa Rusijom u novom sporazumu
Procenjuje se da će odluke koje novoizabrani predsednik Tramp donese nakon ulaska u Belu kuću biti od presudnog značaja za tržište uranijuma. Njegova energetska politika, ako smanji ili ukine subvencije za alternativnu energiju, mogle bi predstavljati veliki podsticaj za nuklearnu energiju.
Možda još važnija od toga mogla bi da bude objava Trampa na Tviteru 22. decembra da SAD moraju znatno da prošire i ojačaju svoje nuklearne kapacitete a kasnije je dodao neka počne trka u naoružanju. Istog dana ruski predsednik Putin dodao je da mora da unapredi nuklearne snage svoje zemlje.
UKRAJINCI SE OPREMAJU: Nuklearni sporazum UKRAJINE I ŠVEDSKE!
Iako ponovno oživljavanje hladnoratovske trke u nuklearnom naoružanju nije ni neizbežno ni sigurno, sama pretnja je jasno i glasno odjeknula na tržištu uranijuma.
Dok stručnjaci za nuklearnu tehnologiju tvrde da SAD i Rusija imaju dovoljno uranijuma u zalihama i starijim modelima projektila za bilo kakav program razvoja, smatra se da bi obe zemlje, a i neke druge – mogle da preuzmu korake u cilju zamene starih ili obezbeđivanja dodatnih zaliha uranijuma