21. vek nekom nije stigao - Ovo je zemlja modernih robova
Katar organizuje SP 2022. godine i uveliko teku pripreme i izgradnja stadiona. Preko 1,6 miliona stranih radnika je u ovoj zemlji. Ali, humanitarne organizacije već dugo apeluju da se radni uslovi u ovoj zemlji promene, a svetski mediji o radu u ovoj zemlju pišu kao o modernom ropstvu.
Zarade
Rade trideset dana mesečno, za 4,9 dolara po danu. Tako su pisali svetski mediji o radnim uslovima za strance u zemlji koja je budući domaćin jednog od najvećih svetskih događaja.
Gardijan je izveštavao o preko 100 radnika, iz najsiromašnijih zemalja sveta, koji su angažovani na izgradnji stadiona Al-Wakrah. Žive u bedi i nisu isplaćeni godinu dana, preneo je ovaj medij.
Radnici tvrde da su im pasoši oduzeti, što ih čini robovima, doduše, plaćenim - iako mizerno.
Sigurnost
Strašnija činjenica iz izveštaja International Trade Union Confederation-a je da je u Katru 1.200 radnika izgubilo život od kada je počela priprema za SP.
Strašna predviđanja su da će doći do smrti još 4000 radnika pre nego se izvede prvi udarac na Svetskom prvenstvu.
Temperature leti idu do 50 stepeni.
U istom izveštaju poređenja radi dat je broj radnika koji su poginuli tokom priprema za SP 2018. u Rusiji (5), i za brazilsko koje je prošlo (7).
Adrian, menadžer na gradilištu u istom izveštaju kaže da su sigurnosni uslovi na gradilištu najgori koje je video za 30 godina iskustva.
Obećanja, obećanja
Ali ja Katar dao obećanje da će popraviti uslove za radnike. Pre svega kafalu – zakon koji daje poslodavcima moć nad kretanjem radnika tj. onemogućava im kretanje. Plan je, kako kažu, da novi zakon bude usvojen sledeće godine.
Kafala je dala moć poslodavcima i osigurala je da radnici ne napuste radno mesto do kraja projekta. To mora da se promeni, i novi sistem će omogućiti da radnik može da ode pre isteka ugovora.
Ipak, humanitarne organizacije nisu zadovoljne dosadašnjim naporima vlade da izmeni uslove za radnike, a ostaje da vidimo da li će obećanja postati stvarnost.
Pauza je san
Inače, izveštaj Amnesti Internešnela koji je osvanuo ranije ove godine pokazuje da nisu građevinci jedini koji pate u ovoj zemlji.
Mala plata, gotovo bez slobodnih dana, seksualni napadi, premlaćivanja – mnoge kućne pomoćnice u Kataru zlostavljaju njihovi poslodavci, navodi se u izveštaju ''Amnesti internešenela''.
Pogledajte: