21. век неком није стигао - Ово је земља модерних робова
Катар организује СП 2022. године и увелико теку припреме и изградња стадиона. Преко 1,6 милиона страних радника је у овој земљи. Али, хуманитарне организације већ дуго апелују да се радни услови у овој земљи промене, а светски медији о раду у овој земљу пишу као о модерном ропству.
Зараде
Раде тридесет дана месечно, за 4,9 долара по дану. Тако су писали светски медији о радним условима за странце у земљи која је будући домаћин једног од највећих светских догађаја.
Гардијан је извештавао о преко 100 радника, из најсиромашнијих земаља света, који су ангажовани на изградњи стадиона Al-Wakrah. Живе у беди и нису исплаћени годину дана, пренео је овај медиј.
Радници тврде да су им пасоши одузети, што их чини робовима, додуше, плаћеним - иако мизерно.
Сигурност
Страшнија чињеница из извештаја Интернатионал Траде Унион Цонфедератион-а је да је у Катру 1.200 радника изгубило живот од када је почела припрема за СП.
Страшна предвиђања су да ће доћи до смрти још 4000 радника пре него се изведе први ударац на Светском првенству.
Температуре лети иду до 50 степени.
У истом извештају поређења ради дат је број радника који су погинули током припрема за СП 2018. у Русији (5), и за бразилско које је прошло (7).
Адриан, менаџер на градилишту у истом извештају каже да су сигурносни услови на градилишту најгори које је видео за 30 година искуства.
Обећања, обећања
Али ја Катар дао обећање да ће поправити услове за раднике. Пре свега кафалу – закон који даје послодавцима моћ над кретањем радника тј. онемогућава им кретање. План је, како кажу, да нови закон буде усвојен следеће године.
Кафала је дала моћ послодавцима и осигурала је да радници не напусте радно место до краја пројекта. То мора да се промени, и нови систем ће омогућити да радник може да оде пре истека уговора.
Ипак, хуманитарне организације нису задовољне досадашњим напорима владе да измени услове за раднике, а остаје да видимо да ли ће обећања постати стварност.
Пауза је сан
Иначе, извештај Амнести Интернешнела који је освануо раније ове године показује да нису грађевинци једини који пате у овој земљи.
Мала плата, готово без слободних дана, сексуални напади, премлаћивања – многе кућне помоћнице у Катару злостављају њихови послодавци, наводи се у извештају ''Амнести интернешенела''.
Погледајте: