Devet najkorumpiranijih zemalja sveta!
Korupcija i ekonomsko previranje često idu zajedno, ruku pod ruku. U zapadnim zemljama, kao što su SAD, ali i u mnogim evropskim, vidimo kako korupcija dolazi do izražaja. Međutim, i u mnogim drugim delovima sveta, korupcija ima glavnu ulogu u podsticanju siromaštva.
Često, specifične strukture vlasti obezbeđuju olakšice za korumpirane političare, privrednike ili vojne zvaničnike. Dakle, sistem se koristi kao legalno sredstvo pospešivanja korupcije.
Mnoge vlade imaju korumpirane korene, gde su “nasledile“ ono što su propagirale generacije pre njih. Zemlje koje na čelu imaju plemenske vođe, često nemaju centralizovanu strukturu moći sa bilo kojim uticajem, što pomaže korupciji da se “razvije“.
Studija koja je vršena krajem 2013. godine rangirala je zemlje od 0 do 100, gde su nulom označene najkorumpiranije, a sa sto one gde je veoma nizak nivo korupcije. Naravno, kada se vrši ova vrsta istraživanja, moraju se uzeti svi aspekti i sve ono što može i ima veliki uticaj na razvoj korupcije. Međutim, sve i da je je studija pogrešila u procenama, iznela je na videlo jednu veliku tajnu, a to je da svet ima veliki broj korumpiranih zvaničnika.
A evo i država koje po ovoj statistici prednjače u svetu:
1. Somalija
Nivo korumpiranosti: 8
Somalija je jedna od najnestabilnijih zemalja sveta na celoj planeti. Prvo je postala ozloglašena u SAD i proglašena zemljom pirata, koji preuzimaju brodove u Adenskom zalivu i Indijskom okeanu. Zemlja koja se jedva održava na “nogama“ zbog labave centralne vlasti, sukobljenih strana konkurentnih klanova i “gospodara rata“, stvara mnoga neprijateljstva i podele.
Takvo okruženje u Somaliji, dovelo je stanovnike na “ivicu“, i gurnulo u težak život. Na ekonomskom frontu, mnogi ljudi zarađuju za život od poljoprivrede, stočarstva i ribolova.
Prema podacima Svetske banke, samo 29 odsto stanovništva zemlje je upisano u školu, a životni vek je samo 55 godina.
Pored svih ovih stvari, informacije o unutrašnjim poslovima somalijske vlade i njenog ekonomskog sistema, skoro da nema. Prilično je neizvesno, jer korumpirani zvaničnici ne žele da “autsajderi“ van njihove države imaju uvid u pravu situaciju unutar države.
2. Severna Koreja
Nivo korumpiranosti: 8
Najveći svetski džoker, Severna Koreja, koju CIA karakteriše kao vladu “komunističke države koju diktira jedan čovek“, sa BDP od 28 milijardi dolara spada na drugo mesto ove liste. Ipak, država poznata po malo struje i slanju građana u logore, obavijena je dugim velom misterije. Svakako je očigledno da ima problem proizvodnje goriva i hrane za pravilnu brigu o građanima, ali to je ne sprečava da prednjači u vojnim troškovima koji nadmašuju socijalne programe i pomoć.
Glavna pretnja ove zemlje može se pratiti unazad od velikog broja prirodnih katastrofa do kolapsa Sovjetskog Saveza. Zemlja “istrošene“ opreme i ljudi, pruža ipak, malo nade za promene u bliskoj budućnosti.
3. Avganistan
Nivo korupcije: 8
Avganistan ima neverovatno tešku istoriju koju pokušava da kondenzuje. Područje je naseljeno veoma dugo, a geografski položaj je stvorio velike sukobe i dobio nadimak “raskršće centralne Azije“. Postoji i drugi naziv, ali i razlog zbog kog se ova zemlja popularno naziva “Groblje carstva“, jer je zbog nepristupačnosti teško osvojiva, ali je još teže zadržati vlast na ovoj teritoriji. Zemlja je na labavim koncima vlade kojoj u velikoj meri nedostaje moć, isklesana od bezbrojnih plemenskih vođa i gospodara rata, prepuna terorista od talibana do Al Kaide.
Sadašnji predsednik zemlje, Hamid Karzaj, izuzetno je korumpiran i nedavno je hapšen za uzimanje novca od američke vojske. Avganistan je specifičan i po ogromnoj proizvodnji heroina, koja je donela bogatstvo retkim srećnicima.
Ekonomija nije ni malo na zavidnom nivou, iako je padom talibana krenula sa mrtve tačke. Ali prema rečima stručnjaka Avganistan i dalje ostaje zemlja loše vlasti, nedostatka infrastukture, kriminala i nesigurnosti.
4. Sudan
Nivo korupcije: 14
Dugotrajni sukobi frakcija i etničkih grupa imali su ključnu ulogu u destabilizaciji ekonomije, a rezultat do kog su doveli je svakako poražavajuće za stanovništvo. Otcepljenjem Južnog Sudana, koji je povukao sa sobom ogromne rezerve nafte, jedan je od faktora slabljenja ekonomije. Prema podacima Svetske banke, 46 odsto građana Sudana živi ispod linije siromaštva, a BDP iznosi 66,55 milijardi dolara. Rešenje problema Sudana je u svrgavanju korumpiranih zvaničnika.
5. Južni Sudan
Nivo korupcije: 14
Jedna od najmlađih zemalja sveta, nakon dugogodišnjih sukoba sa matičnom zemljom Sudan, proglasila je 2011. godine nezavisnost za koju se bore od 1956. godine kada je u sukobima poginulo čak 2,5 miliona ljudi. Danas je Južni Sudan nezavisna republika, sastavljena od 10 država. Nacija je još uvek razvoju, pa prema tome nema ni tradicionalne strukture vlasti, a kao rezultat toga je nerazvijenost ekonomije. Prema podacima Svetske banke, veći deo BDP potiče od izvoza nafte, ali i to je veliki problem jer međunarodne naftne kompanije su u mogućnosti da iskoriste slabe vrednosti vlade Južnog Sudana i ostvare ogromne profite na štetu građana.
6. Libija
Nivo korupcije: 15
Malo zemalja doživi toliko previranja u samo nekoliko godina, kao Libija. Masovni ustanci i protesti, koji su na kraju doveli demonstrante da paradiraju oko tela bivšeg predsednika Muamera Gadafija. Na propast zemlje uticalo je i takozvano “Arapsko proleće“. Danas, Libija je i dalje upletena u mrežu. Bez formalne vlade, nastavlja se borba između pobunjenika i onih lojalnih administraciji. Trenutni prelaz vlade, nepotpuno oformljen administrativni i pravosudni sistem, svakako slabe ekonomiju koja se u potpunosti zasniva na energiji. Ukoliko bi se uspostavila stalna vlada, Libija bi se “iščupala“ iz korupcije.
7. Irak
Nivo korupcije: 16
Nije tajna da je u Iraku trenutno rasulo i nered. Posle duge američke invazije, povlačenje istih tih snaga stvorilo je virtuelni vakum vlasti koje se sa nekoliko sekti bore za vlast nad nacijom. Sukob između šiita i sunita, i dolazak ISIL iz Sirije povlače dodatne probleme. Iako je u Iraku trenutno zabeležen ekonomski rast, budućnost ove zemlje je veoma neizvesna. Predviđanja su različita, pa neka čak napominju da bi moglo doći i do razdvajanja na tri države. Za sada je svakako očigledno, da zbog dolaska Islamista, zemlja će ostati na mrtvoj tački.
8. Uzbekistan
Nivo korupcije: 17
Sa ekonomskog stanovišta, podaci iz Svetske banke pokazuju da je privreda Uzbekistana ostala na manje-više istom bez obzira na finansijske krize koja je osakatila sisteme Evrope i Severne Amerike.
Vlada je postavljena kao republička sa autoritativnom predsedničkom figurom, koji ima ogromnu moć, pa je korupcija u ovoj zemlji lako sprovodiva. Veći deo privrede ove zemlje oslanja se na poljoprivredu kao granu za koju može da se uhvati kako bi opstala.
9. Turkmenistan
Nivo korupcije: 17
Osnovana kao rezultat kolapsa Sovjetskog Saveza, na granici sa opasnim komšilukom, Iranom, Avganistanom, Uzbekistanom i Kazahstanom, Turkmenistan je zemlja koja leži na virtuelnom žarištu korumpiranih država. Sa stalnim previranjem širom Bliskog istoka, nije ni čudo što je ova zemlja upala u korupcijske afere. Na čelu sa autoritativnom predsedničkom figurom, Turkmenistan je upao u kandže korupcije. Zloupotreba državnih prihoda je takođe mnoge investitore dovela do visokog nivoa korupcije.