Девет најкорумпиранијих земаља света!
Корупција и економско превирање често иду заједно, руку под руку. У западним земљама, као што су САД, али и у многим европским, видимо како корупција долази до изражаја. Међутим, и у многим другим деловима света, корупција има главну улогу у подстицању сиромаштва.
Често, специфичне структуре власти обезбеђују олакшице за корумпиране политичаре, привреднике или војне званичнике. Дакле, систем се користи као легално средство поспешивања корупције.
Многе владе имају корумпиране корене, где су “наследиле“ оно што су пропагирале генерације пре њих. Земље које на челу имају племенске вође, често немају централизовану структуру моћи са било којим утицајем, што помаже корупцији да се “развије“.
Студија која је вршена крајем 2013. године рангирала је земље од 0 до 100, где су нулом означене најкорумпираније, а са сто оне где је веома низак ниво корупције. Наравно, када се врши ова врста истраживања, морају се узети сви аспекти и све оно што може и има велики утицај на развој корупције. Међутим, све и да је је студија погрешила у проценама, изнела је на видело једну велику тајну, а то је да свет има велики број корумпираних званичника.
А ево и држава које по овој статистици предњаче у свету:
1. Сомалија
Ниво корумпираности: 8
Сомалија је једна од најнестабилнијих земаља света на целој планети. Прво је постала озлоглашена у САД и проглашена земљом пирата, који преузимају бродове у Аденском заливу и Индијском океану. Земља која се једва одржава на “ногама“ због лабаве централне власти, сукобљених страна конкурентних кланова и “господара рата“, ствара многа непријатељства и поделе.
Такво окружење у Сомалији, довело је становнике на “ивицу“, и гурнуло у тежак живот. На економском фронту, многи људи зарађују за живот од пољопривреде, сточарства и риболова.
Према подацима Светске банке, само 29 одсто становништва земље је уписано у школу, а животни век је само 55 година.
Поред свих ових ствари, информације о унутрашњим пословима сомалијске владе и њеног економског система, скоро да нема. Прилично је неизвесно, јер корумпирани званичници не желе да “аутсајдери“ ван њихове државе имају увид у праву ситуацију унутар државе.
2. Северна Кореја
Ниво корумпираности: 8
Највећи светски џокер, Северна Кореја, коју ЦИА карактерише као владу “комунистичке државе коју диктира један човек“, са БДП од 28 милијарди долара спада на друго место ове листе. Ипак, држава позната по мало струје и слању грађана у логоре, обавијена је дугим велом мистерије. Свакако је очигледно да има проблем производње горива и хране за правилну бригу о грађанима, али то је не спречава да предњачи у војним трошковима који надмашују социјалне програме и помоћ.
Главна претња ове земље може се пратити уназад од великог броја природних катастрофа до колапса Совјетског Савеза. Земља “истрошене“ опреме и људи, пружа ипак, мало наде за промене у блиској будућности.
3. Авганистан
Ниво корупције: 8
Авганистан има невероватно тешку историју коју покушава да кондензује. Подручје је насељено веома дуго, а географски положај је створио велике сукобе и добио надимак “раскршће централне Азије“. Постоји и други назив, али и разлог због ког се ова земља популарно назива “Гробље царства“, јер је због неприступачности тешко освојива, али је још теже задржати власт на овој територији. Земља је на лабавим концима владе којој у великој мери недостаје моћ, исклесана од безбројних племенских вођа и господара рата, препуна терориста од талибана до Ал Каиде.
Садашњи председник земље, Хамид Карзај, изузетно је корумпиран и недавно је хапшен за узимање новца од америчке војске. Авганистан је специфичан и по огромној производњи хероина, која је донела богатство ретким срећницима.
Економија није ни мало на завидном нивоу, иако је падом талибана кренула са мртве тачке. Али према речима стручњака Авганистан и даље остаје земља лоше власти, недостатка инфрастуктуре, криминала и несигурности.
4. Судан
Ниво корупције: 14
Дуготрајни сукоби фракција и етничких група имали су кључну улогу у дестабилизацији економије, а резултат до ког су довели је свакако поражавајуће за становништво. Отцепљењем Јужног Судана, који је повукао са собом огромне резерве нафте, један је од фактора слабљења економије. Према подацима Светске банке, 46 одсто грађана Судана живи испод линије сиромаштва, а БДП износи 66,55 милијарди долара. Решење проблема Судана је у свргавању корумпираних званичника.
5. Јужни Судан
Ниво корупције: 14
Једна од најмлађих земаља света, након дугогодишњих сукоба са матичном земљом Судан, прогласила је 2011. године независност за коју се боре од 1956. године када је у сукобима погинуло чак 2,5 милиона људи. Данас је Јужни Судан независна република, састављена од 10 држава. Нација је још увек развоју, па према томе нема ни традиционалне структуре власти, а као резултат тога је неразвијеност економије. Према подацима Светске банке, већи део БДП потиче од извоза нафте, али и то је велики проблем јер међународне нафтне компаније су у могућности да искористе слабе вредности владе Јужног Судана и остваре огромне профите на штету грађана.
6. Либија
Ниво корупције: 15
Мало земаља доживи толико превирања у само неколико година, као Либија. Масовни устанци и протести, који су на крају довели демонстранте да парадирају око тела бившег председника Муамера Гадафија. На пропаст земље утицало је и такозвано “Арапско пролеће“. Данас, Либија је и даље уплетена у мрежу. Без формалне владе, наставља се борба између побуњеника и оних лојалних администрацији. Тренутни прелаз владе, непотпуно оформљен административни и правосудни систем, свакако слабе економију која се у потпуности заснива на енергији. Уколико би се успоставила стална влада, Либија би се “ишчупала“ из корупције.
7. Ирак
Ниво корупције: 16
Није тајна да је у Ираку тренутно расуло и неред. После дуге америчке инвазије, повлачење истих тих снага створило је виртуелни вакум власти које се са неколико секти боре за власт над нацијом. Сукоб између шиита и сунита, и долазак ИСИЛ из Сирије повлаче додатне проблеме. Иако је у Ираку тренутно забележен економски раст, будућност ове земље је веома неизвесна. Предвиђања су различита, па нека чак напомињу да би могло доћи и до раздвајања на три државе. За сада је свакако очигледно, да због доласка Исламиста, земља ће остати на мртвој тачки.
8. Узбекистан
Ниво корупције: 17
Са економског становишта, подаци из Светске банке показују да је привреда Узбекистана остала на мање-више истом без обзира на финансијске кризе која је осакатила системе Европе и Северне Америке.
Влада је постављена као републичка са ауторитативном председничком фигуром, који има огромну моћ, па је корупција у овој земљи лако спроводива. Већи део привреде ове земље ослања се на пољопривреду као грану за коју може да се ухвати како би опстала.
9. Туркменистан
Ниво корупције: 17
Основана као резултат колапса Совјетског Савеза, на граници са опасним комшилуком, Ираном, Авганистаном, Узбекистаном и Казахстаном, Туркменистан је земља која лежи на виртуелном жаришту корумпираних држава. Са сталним превирањем широм Блиског истока, није ни чудо што је ова земља упала у корупцијске афере. На челу са ауторитативном председничком фигуром, Туркменистан је упао у канџе корупције. Злоупотреба државних прихода је такође многе инвеститоре довела до високог нивоа корупције.