AFERA KOJA DRMA SVET: Evo kako da otvorite ofšor kompaniju u Panami, i koliko to košta
Svet je ovih dana potresla afera pod nazivom "panama papiri" o globalnim malverzacijama preko ofšor kompanija.
Poslovanje posredstvom tih kompanija nije nužno nelegalno. Međutim ofšor kompanije, često se koriste za skrivanje pravog vlasnika, njegove imovine, sprovođenje tajnih novčanih transakcija, izbegavanje plaćanja poreza i pranje novca. Tako je teško je utvrditi ko je njihov stvarni vlasnik jer se kriju iza agenata koji osnivaju preduzeće.
U SVETSKOJ AFERI I SRPSKA IMENA: Ovo je SPISAK srpskih biznismena iz PANAMSKIH PAPIRA!
Kako otvoriti ofšor kompaniju?
Kako bi neko otvorio ofšor kompaniju neophodno je da pre svega odabere jurisdikciju odnosno nadležnosti koju agencije za otvaranja takvih kompanija nude korisnicima. Te jurisdikcije nude mogućnost poslovanja uz korišćenje prednosti fleksibilnog poreskog režima.
Nakon toga potrebno je nadležnima za otvaranje dostaviti dokumentaciju koju zatraže. Takođe, potrebno je otvoriti bankovni račun. Vreme za otvaranje ofšor kompanije zavisi od jurisdikcije za koju se je onaj koji želi da otvori kompaniju odlučio.
Poreski raj na Panami
Panama ima najstabilniju vladu i ekonomiju u celoj Centraloj i Južnoj Americi, kao i nisku kamatnu stopu, te je stoga pogodna za otvaranje ovakvih kompanija. Da biste otvorili kompaniju u Panami potrebno vam je 1250 dolara. Takođe, svake naredne godine na datum osnivanja kompanije takođe morate da plaćate po 300 dolara koliko iznosi godišnja franšizna taksa.
100 SRBA MEĐU "PANAMSKIM PAPIRIMA": Na listi i srpski fudbaler
Kako bi se obezbedila privatnost agenciji za otvaranje kompanija pored uplatnica o izmirenim potraživanjima potrebno je dostaviti ko je nominovani direktor kao i ovlašćenje overeno od notara.
Najčešće delatnosti ofšor kompanija
Vlasnici biznisa biraju za sedište svog ofšor biznisa one jurisdikcije koje nude mogućnost poslovanja sa veoma niskom ili nultom poreskom stopom. Te jurisdikcije se obično nazivaju “poreski rajevi”. U grupu poreskih rajeva spadaju: Sejšli, Panama i Dubai.
Među najčešćim delatnostima tih kompanija spada trgovina, ulaganja, konsultantske usluge, zaštita imovine, holding struktura, posedovanje hati i brodova, dinansiranje i poresko planiranje.
GARDIJAN TVRDI: Ruski predsednik preko ofšor kompanija sakrio DVE MILIJARDE DOLARA
Kao prednosti ovih kompanija navodi se pre svega visoki nivoi privatnosti i poverljivosti, odličnu zaštitu imovine, povoljne Zakone o privrednim društvima, efektivno poresko planiranje i niske poslovne rizike. U zavisnosti od izabrane offshore nadležnosti, kompanija može biti zaštićena od tužbi i potraživanja poverilaca i može iskoristiti uslove trgovanja zemlje i izbegnuti dvostruko oporezivanje.