AKCIJA REZAČ: Svih 80 osumnjičenih pušteno da se brani sa slobode
Svi osumnjičeni, njih 80, koji su krajem decembra prošle godine širom Srbije uhapšeni u policijskoj akciji "Rezač" zbog zloupotreba položaja i korupcije i kojima je određen pritvor, nisu više iza rešetaka.
Odbrana sa slobode omogućena im je pošto nema više opasnosti da bi mogli da utiču na svedoke i ometaju istragu, koja se i dalje vodi. Istina, nekima od njih je zabranjeno napuštanje mesta boravišta ili im je određen kućni pritvor.
Advokat Nebojša Milosavljević smatra da to što su svi osumnjičeni iz "Rezača" pušteni da se brane sa slobode ne znači da ova akcija nije uspela.
BIVŠI MINISTAR POD ISTRAGOM: Milosavljeviću blokirano 500.000 evra
- Protiv njih se i dalje vode istrage koje će utvrditi ima li osnova za njihovo dalje gonjenje ili ne. Dakle, uopšte nije tačno da ako nema pritvora nema ni ozbiljnog krivičnog dela - objašnjava Milosavljević za Novosti.
Ovaj pravni stručnjak objašnjava da je pritvor samo jedna od mera za nesmetano vođenje postupka, koja treba da pomogne da se predmet brže i efikasnije reši.
Nema osnova za dalje zadržavanje
- Mnogi predmeti iz oblasti privrede i finansija su specifični, jer se oni u sudskom postupku uglavnom dokazuju pisanom dokumentacijom - nastavlja sagovornik Novosti.
- Pre nego što neko bude uhapšen, policija i Tužilaštvo moraju blagovremeno da provere sve papire, kako bi se videlo ima li osnova za pokretanje postupka ili ne. Pritvor, koji nikako ne sme da bude kazna, određuje se uglavnom zbog opasnosti da bi osumnjičeni boravkom na slobodi mogli da utiču na svedoke. Ali, kada svi predloženi svedoci budu saslušani, samim tim više nema osnova za dalje zadržavanje.
Poslednja grupa osumnjičenih iz Centralnog zatvora u Beogradu puštena je krajem februara. Među njima su Zorana Marković, bivša direktorka Agencije za borbu protiv korupcije, Nenad Komatina, nekadašnji gradski sekretar za urbanizam, kao i još osam osoba. Oni su osumnjičeni da su zloupotrebom službenog položaja oštetili budžet Grada Beograda za 45,4, a Republiku za 44,4 miliona dinara. Markovićevoj je posle odluke o ukidanju pritvora doneto i rešenje kojim joj se zabranjuje napuštanje mesta prebivališta.
Redovan postupak
Pored 80 uhapšenih u "Rezaču" protiv kojih se i dalje vodi istraga, nadležni iz osnovnih, viših i Tužilaštva za organizovani kriminal vode postupke protiv još 40 osumnjičenih. Protiv njih su krivične prijave podnete u redovnom postupku.
Od ukupnog broja uhapšenih na teritoriji Srbije, samo u Beogradu, u ruke policije "palo" je njih 58. Nadležni sudovi su odmah za 42-oje odredili pritvor, devetoro je pušteno da se brane sa slobode, dok je za sedmoro izrečena mera "zabrane prilaženja, sastajanja ili komuniciranja sa određenim licima".
Tako su, bar kad je o Beogradu reč, mnogo pre Markovićeve iz CZ izašli neki od uhapšenih. Na primer, osumnjičeni za zloupotrebe vezano za "Pionirski grad" na slobodi su se našli još 28. januara. Dva dana ranije pušteni su sve petoro osumnjičenih za zloupotrebu u "Dunav osiguranju". Pre njih slobode su se domogli i osumnjičeni za zloupotrebe u Mladenovcu, "Banovom brdu", za zemljište u Dobanovcima, Novom Sadu...
I u drugim gradovima Srbije, u kojima su hapšeni osumnjičeni u akciji "Rezač", takođe su posle najmanje 30 dana, pušteni iz pritvora. Tako se sada sa slobode brane Nikola Petrović, bivši direktor "Energetike" iz Kragujevca. Petoro njih iz Jagodine, koji su osumnjičeni za zloupotrebu položaja, poresku utaju i primanje mita, kao i sedmoro iz Zrenjanina, koji se terete za zloupotrebu.
U pritvoru više nisu ni troje osumnjičenih koji su uhapšeni u Smederevu.