АКЦИЈА РЕЗАЧ: Свих 80 осумњичених пуштено да се брани са слободе
Сви осумњичени, њих 80, који су крајем децембра прошле године широм Србије ухапшени у полицијској акцији "Резач" због злоупотреба положаја и корупције и којима је одређен притвор, нису више иза решетака.
Одбрана са слободе омогућена им је пошто нема више опасности да би могли да утичу на сведоке и ометају истрагу, која се и даље води. Истина, некима од њих је забрањено напуштање места боравишта или им је одређен кућни притвор.
Адвокат Небојша Милосављевић сматра да то што су сви осумњичени из "Резача" пуштени да се бране са слободе не значи да ова акција није успела.
БИВШИ МИНИСТАР ПОД ИСТРАГОМ: Милосављевићу блокирано 500.000 евра
- Против њих се и даље воде истраге које ће утврдити има ли основа за њихово даље гоњење или не. Дакле, уопште није тачно да ако нема притвора нема ни озбиљног кривичног дела - објашњава Милосављевић за Новости.
Овај правни стручњак објашњава да је притвор само једна од мера за несметано вођење поступка, која треба да помогне да се предмет брже и ефикасније реши.
Нема основа за даље задржавање
- Многи предмети из области привреде и финансија су специфични, јер се они у судском поступку углавном доказују писаном документацијом - наставља саговорник Новости.
- Пре него што неко буде ухапшен, полиција и Тужилаштво морају благовремено да провере све папире, како би се видело има ли основа за покретање поступка или не. Притвор, који никако не сме да буде казна, одређује се углавном због опасности да би осумњичени боравком на слободи могли да утичу на сведоке. Али, када сви предложени сведоци буду саслушани, самим тим више нема основа за даље задржавање.
Последња група осумњичених из Централног затвора у Београду пуштена је крајем фебруара. Међу њима су Зорана Марковић, бивша директорка Агенције за борбу против корупције, Ненад Коматина, некадашњи градски секретар за урбанизам, као и још осам особа. Они су осумњичени да су злоупотребом службеног положаја оштетили буџет Града Београда за 45,4, а Републику за 44,4 милиона динара. Марковићевој је после одлуке о укидању притвора донето и решење којим јој се забрањује напуштање места пребивалишта.
Редован поступак
Поред 80 ухапшених у "Резачу" против којих се и даље води истрага, надлежни из основних, виших и Тужилаштва за организовани криминал воде поступке против још 40 осумњичених. Против њих су кривичне пријаве поднете у редовном поступку.
Од укупног броја ухапшених на територији Србије, само у Београду, у руке полиције "пало" је њих 58. Надлежни судови су одмах за 42-оје одредили притвор, деветоро је пуштено да се бране са слободе, док је за седморо изречена мера "забране прилажења, састајања или комуницирања са одређеним лицима".
Тако су, бар кад је о Београду реч, много пре Марковићеве из ЦЗ изашли неки од ухапшених. На пример, осумњичени за злоупотребе везано за "Пионирски град" на слободи су се нашли још 28. јануара. Два дана раније пуштени су све петоро осумњичених за злоупотребу у "Дунав осигурању". Пре њих слободе су се домогли и осумњичени за злоупотребе у Младеновцу, "Бановом брду", за земљиште у Добановцима, Новом Саду...
И у другим градовима Србије, у којима су хапшени осумњичени у акцији "Резач", такође су после најмање 30 дана, пуштени из притвора. Тако се сада са слободе бране Никола Петровић, бивши директор "Енергетике" из Крагујевца. Петоро њих из Јагодине, који су осумњичени за злоупотребу положаја, пореску утају и примање мита, као и седморо из Зрењанина, који се терете за злоупотребу.
У притвору више нису ни троје осумњичених који су ухапшени у Смедереву.