Ako izbije TREĆI SVETSKI RAT, evo gde će se PRVO ZARATITI!
Glavna opasnost od izbijanja novog svetskog rata preti od eventualnog konflikta Amerike i Kine i to u Južnom kineskom moru, predviđaju britanski analitičari.
Građanski rat u Siriji, uspon terorističke organizacije Islamske države, milioni izbeglica koji beže od užasa rata, a iznad svega obnovljene napetosti između Rusije i Amerike – sve to uteruje strah u kosti ljudima širom planete da bi uskoro mogao da izbije Treći svetski rat.
Britanski Independent bavio se tom mogućnošću. Novinar tog lista Piter Popam je izneo svoju teoriju o mogućoj lokaciji sledećeg globalnog sukoba.
Nije, kako bi se možda očekivalo, reč o Bliskom istoku ili čak Severnoj Koreji. On smatra da nam opasnost od Trećeg svetskog rata preti u Južnom kineskom moru gde bi jedna nadolazeća sila – Kina, i jedna koja se bliži svojem zalasku – Amerika, mogle ukrstiti oružje. Amerikanci imaju najveći vojni budžet na svetu, pa se u mnogim aspektima svoje spoljne politike mogu smatrati militarističkom nacijom, navodi se u tekstu.
Kina je, pak, druga po potrošnji na vojsku, i svoj budžet iz godine u godinu znatno povećava i pokušava da razvije vojnu tehnologiju koja može parirati američkoj.
ZAOŠTRAVA SE! Kina optužila SAD za militarizaciju Južnokineskog mora!
Kako podsećaju zapadni mediji, pre skoro tri nedelje, američki razarač s navođenim projektilima USS Kertis Vilbur plovio je unutar 12 nautičkih milja od ostrva Triton u Južnom kineskom moru za koje i Kina i Tajvan i Vijetnam tvrde da pripada njima, i to u sklopu operacije kojoj je cilj ograničavanje slobodne plovidbe. Kina smatra svojim veći deo Južnokineskog mora, preko kojeg se svake godine odvija svetska trgovina veća od 5 milijardi dolara.
Popam smatra da ovde obe države upadaju u takozvanu “Tukididovu zamku” nazvanu po atinskom istoričaru i generalu koji je u svom velikom delu “Istorija Peloponeskog rata” opisao rat između Atine i Sparte, u kome je i sam učestvovao. Tukidid je izneo tezu po kojoj je jedan od glavnih uzroka rata bio uspon Atine. To je uznemirilo Spartu i, prema njemu, rat učinilo neizbežnim.
Sličan poredak i odnos snaga svet je video i pred početak Prvog svetskog rata kada je Britansko carstvo s nepoverenjem, i čak otvorenim neprijateljstvom, gledalo na uspon Nemačkog carstva.
Popam smatra da se slična situacija ponavlja i danas kada Amerikanci sa sve većim nepoverenjem gledaju prema ekonomskom i vojnom usponu Kine.
Da nije reč samo o spekulacijama jednog novinara, svedoči i izjava kineskog predsednika Si Đinpinga u septembru prošle godine kada je u Sijetlu komentarisao mogućnost “Tukididove zamke”:
– Kina želi da produbi svoj odnos sa SAD-om u pitanju razvoja obe zemlje, kao i strateških ciljeva. U svetu ne postoji Tukididova zamka. Ali, ako će velike zemlje konstantno ponavljati iste strateške greške, mogle bi za sebe stvoriti takve zamke – rekao je Đinping u Sijetlu.
Nadajmo se da do toga ipak neće doći.