Ако избије ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ, ево где ће се ПРВО ЗАРАТИТИ!
Главна опасност од избијања новог светског рата прети од евентуалног конфликта Америке и Кине и то у Јужном кинеском мору, предвиђају британски аналитичари.
Грађански рат у Сирији, успон терористичке организације Исламске државе, милиони избеглица који беже од ужаса рата, а изнад свега обновљене напетости између Русије и Америке – све то утерује страх у кости људима широм планете да би ускоро могао да избије Трећи светски рат.
Британски Индепендент бавио се том могућношћу. Новинар тог листа Питер Попам је изнео своју теорију о могућој локацији следећег глобалног сукоба.
Није, како би се можда очекивало, реч о Блиском истоку или чак Северној Кореји. Он сматра да нам опасност од Трећег светског рата прети у Јужном кинеском мору где би једна надолазећа сила – Кина, и једна која се ближи својем заласку – Америка, могле укрстити оружје. Американци имају највећи војни буџет на свету, па се у многим аспектима своје спољне политике могу сматрати милитаристичком нацијом, наводи се у тексту.
Кина је, пак, друга по потрошњи на војску, и свој буџет из године у годину знатно повећава и покушава да развије војну технологију која може парирати америчкој.
ЗАОШТРАВА СЕ! Кина оптужила САД за милитаризацију Јужнокинеског мора!
Како подсећају западни медији, пре скоро три недеље, амерички разарач с навођеним пројектилима USS Кертис Вилбур пловио је унутар 12 наутичких миља од острва Тритон у Јужном кинеском мору за које и Кина и Тајван и Вијетнам тврде да припада њима, и то у склопу операције којој је циљ ограничавање слободне пловидбе. Кина сматра својим већи део Јужнокинеског мора, преко којег се сваке године одвија светска трговина већа од 5 милијарди долара.
Попам сматра да овде обе државе упадају у такозвану “Тукидидову замку” названу по атинском историчару и генералу који је у свом великом делу “Историја Пелопонеског рата” описао рат између Атине и Спарте, у коме је и сам учествовао. Тукидид је изнео тезу по којој је један од главних узрока рата био успон Атине. То је узнемирило Спарту и, према њему, рат учинило неизбежним.
Сличан поредак и однос снага свет је видео и пред почетак Првог светског рата када је Британско царство с неповерењем, и чак отвореним непријатељством, гледало на успон Немачког царства.
Попам сматра да се слична ситуација понавља и данас када Американци са све већим неповерењем гледају према економском и војном успону Кине.
Да није реч само о спекулацијама једног новинара, сведочи и изјава кинеског председника Си Ђинпинга у септембру прошле године када је у Сијетлу коментарисао могућност “Тукидидове замке”:
– Кина жели да продуби свој однос са САД-ом у питању развоја обе земље, као и стратешких циљева. У свету не постоји Тукидидова замка. Али, ако ће велике земље константно понављати исте стратешке грешке, могле би за себе створити такве замке – рекао је Ђинпинг у Сијетлу.
Надајмо се да до тога ипак неће доћи.