Albanci osvajaju Makedoniju!
BEOGRAD - Albanci, koji od petka divljaju po makedonskim gradovima, prete da podele tu zemlju. Od ukupno dva miliona stanovnika, njih ima više od 500.000, a većinu čine u svim gradovima na severozapadu.
Albanci masovnim protestima poslednjih nekoliko dana prete da izazovu građanski rat u Makedoniji. Međutim, može se reći da su već “osvojili” više od četvrtine zemlje. Prema poslednjem popisu iz 2002. godine, od ukupno dva miliona stanovnika u Makedoniji, Albanaca ima više od 500.000, a demografi pretpostavljaju da ih sada ima i mnogo više.
Albanska manjina praktično je osvojila ceo severozapad Makedonije. Oni su većinsko stanovništvo u Tetovu, Gostivaru, Kičevu, Strumi, a Skoplje je praktično podeljen grad. U Makedonskoj prestonici Albanci čine od 20 do 50 odsto ukupnog stanovništva, a u velikom broju opština oni su većinski živalj.
S obzirom na to da Albanci čine više od četvrtine stanovništva, mnogi analitičari strahuju da je nasilje koje je poslednjih dana viđeno širom Makedonije zapravo uvod u podelu te zemlje. Naime, Albanci od petka protestuju jer su šestorica njihovih sugrađana osuđena na doživotne kazne zatvora zbog ubistva petorice Makedonaca uoči Vaskrsa 2012. godine.
Međutim, osim parola, koje su bile u vezi sa presudama, na ulicama Skoplja, Tetova, Gostivara, Kučeva, Dubice i drugih gradova mogle su da se vide i one koje pozivaju na ustanak protiv sadašnje vlasti, ali i verski transparenti. Stoga mnogi stručnjaci strahuju da će se radikalni islamisti infiltrirati u proteste, usled čega bi mogao da izbije krvav sukob, zaključuje Informer.
Predsednik Evroatlanskog saveta za Mekdoniju Ismet Ramadani kaže da je ta zemlja na ivici građanskog rata jer je suviše krhka. “Ako se protesti nastave u svim gradovima, posebno tamo gde su Albanci u većini, odnosno muslimanski vernici, realno može da se očekuje velika nestabilnost. Ovi protesti mogu da budu i masovniji, ali i radikalniji”, ocenjuje Ramadani.
Makedonci strahuju da se ne ponovi sukob kakav je izbio 2001. godine. Te strahove potkrepljuje to što je vođa paravojne formacije iz tog vremena, Oslobodilačke nacionalne armije (ONA), Ali Ahmeti, sada lider Demokratske unije za intergacije (DUI), stranke koja je koalicioni partner vladajuće makedonske VMRO-DPMNE.
Ahmeti je od ranije poznat po antislovenskim izjavama zastupajući ideju Velike Albanije.