Americi se embargo Kubi vraća kao bumerang
SAD ne poštuju principe međunarodne demokratije kad ignorišu rezolucije UN o ukidanju sankcija Kubi, za koje glasaju sve zemlje sveta izuzev Izraela.
Pre nego što je potpisao dekret o embargu, Džon Kenedi poslao je svog sekretara da mu kupi hiljadu dvesta kubanskih cigara.
Više od pola veka posle uvođenja sankcija Kubi, u Americi možeš da kupiš šta god poželiš – osim pravih kubanskih cigara.
Nema očiglednijeg dokaza od Kube da sankcije ne doprinose cilju zbog kojeg su uvedene. Upravo suprotno, taj cilj postaje sve nedostižniji. Šteta koju trpe Amerikanci i Kuba je nemerljiva, posledice po njihove međusobne susedske odnose preneće se na mnoge buduće generacije.
Ekonomski, Amerika zbog embarga godišnje gubi između 1,2 milijarde i 4,8 milijardi dolara, kako procenjuju američke studije. Kina, Rusija, Brazil i mnoge druge velike ekonomije su na karipskom ostrvu zauzele svoju teritoriju i tu se rasprostrle sa velikim strateškim poslovima, dok američki biznismeni ne smeju na Kubu da odu ni na letovanje. Politički, američke sankcije su 22 puta zaredom osudile sve članice Ujedinjenih nacija, sem Amerike i Izraela. I dok Rusija i Kina na velika vrata ulaze u najbliži američki komšiluk, stotinak kilometara od obale Floride, SAD i dalje čekaju "demokratiju”, ili bar pad Kastra.
Embargo Vašingtona savršen je izgovor za sve slabosti i nedaće režima u Havani. Na to uzalud upozoravaju pojedini američki kongresmeni. Više je onih koji uprkos svemu traže da se sankcije produže, dok se ne dogodi „kubansko proleće”. Ili kako je to nedavno objasnila članica Kongresa sa Floride: „Svih ovih pedeset godina embargo pokazuje da smo solidarni sa kubanskim narodom... sa njihovom slobodoljubivom voljom.”
Prema njenom mišljenju, američke sankcije će se ukinuti kada se organizuju slobodni, transparentni izbori na Kubi, dok je predsednik SAD Barak Obama nešto umereniji.Obećava ukidanje embarga kad Kuba pokaže „jasne znake” da se kreće ka istinskoj demokratiji. Sve ostale zemlje na svetu (izuzev Izraela) osuđuju sankcije i već decenijama traže od Amerike da ih ukine. Ali u principe te međunarodne demokratije Amerika ne veruje.
Zabranjeno voće je najslađe, pa uprkos zabrani da putuju na Kubu, mnogi Amerikanci na različite načine zaobilaze ove propise. Bijonse i njen suprug reper Džej Zi ludo su se prošlog leta proveli na Kubi, proslavljajući petogodišnjicu svoga braka. Kubanci vole ritam i muziku, pa su zvezde američke pop scene tamo kraljevski dočekane.
Tek pre neki dan komisija američke vlade i njeni inspektori rešili su da zaustave istragu protiv Bijonse i njenog supruga. Oni neće ići u zatvor niti će plaćati milionske kazne. Jer njihova poseta Kubi podvedena je pod „kulturnu saradnju”, koja je izuzeta iz blokade. Inače bi dobro platili što su se usudili da svojom posetom prekrše embargo i tako obeshrabre slobodoljubive stanovnike Kube.
Ima li većeg apsurda od toga da mnogi žure da otputuju na Kubu baš da bi videli taj retki deo sveta gde nema "Mekdonaldsa” i gde se stari američki automobili iz Hemingvejovog vremena i dalje nekako kotrljaju? Ta sloboda nije dostupna Amerikancima jer Vašington u ime kubanske slobode istrajava u blokadi ovog ostrva, prenosi Politika.
Što se kubanskih cigara tiče, malobrojni Amerikanci koji su imali priliku da negde van teritorije svoje države uživaju u njima kažu da su i dalje najbolje na svetu.