Amerika prestaje da štampa dolar
Nakon šest godina radikalnih mera koje je sprovodila Američka centralna banka - Fed, štampanjem ogromnih količina novca, sada prestaje.
Ovo je odlučeno na sastanku guvernera američkog Fed-a. U nekoliko faza takozvanog QE programa ukupno je odštampano približno 4.500 milijardi dolara.
Program masovnog štampanja novca pokrenut je 2008. godine, u najgoroj fazi finansijske krize, kada je pretilo potpuno urušavanje američkog ali i globalnog finansijskog sistema.
Američka centralna banka (Federalne rezerve) je kao i inače u recesijama spustila kamatne stope praktično na nulu, ali to nije pomoglo.
Zbog toga se u dogovoru s vladom, centralna banka odlučila na radikalan potez, kakav nikada do tada nije povukla - štampanje velikih količina novca s kojim su kupovane obveznice od uspaničenih ulagača i banaka na finansijskom tržištu.
Plan je bio smiriti tržišta i dati svima do znanja da do potpunog kraha neće doći, jer će Fed kupiti sve državne obveznice koje investitori i banke budu morali ili želje da prodaju.
Program štampanja novca kod mnogih profesionalaca i većeg dela američke i svetske javnosti nije naišao na odobravanje, jer su mnogi smatrali da održavanje prividne i veštačke stabilnosti na finansijskim tržištima nije dobro.
Osim toga, pojavio se strah da će tolika količina novog novca u opticaju dovesti do visoke inflacije i obezvređivanja štednje, prenosi seebiz.
Ipak, ovaj program pokazao se pozitivnim, jer se američka ekonomija puno brže oporavilo nego evropska.
Pročitajte: