Америка престаје да штампа долар
Након шест година радикалних мера које је спроводила Америчка централна банка - Фед, штампањем огромних количина новца, сада престаје.
Ово је одлучено на састанку гувернера америчког Фед-а. У неколико фаза такозваног QE програма укупно је одштампано приближно 4.500 милијарди долара.
Програм масовног штампања новца покренут је 2008. године, у најгорој фази финансијске кризе, када је претило потпуно урушавање америчког али и глобалног финансијског система.
Америчка централна банка (Федералне резерве) је као и иначе у рецесијама спустила каматне стопе практично на нулу, али то није помогло.
Због тога се у договору с владом, централна банка одлучила на радикалан потез, какав никада до тада није повукла - штампање великих количина новца с којим су куповане обвезнице од успаничених улагача и банака на финансијском тржишту.
План је био смирити тржишта и дати свима до знања да до потпуног краха неће доћи, јер ће Фед купити све државне обвезнице које инвеститори и банке буду морали или жеље да продају.
Програм штампања новца код многих професионалаца и већег дела америчке и светске јавности није наишао на одобравање, јер су многи сматрали да одржавање привидне и вештачке стабилности на финансијским тржиштима није добро.
Осим тога, појавио се страх да ће толика количина новог новца у оптицају довести до високе инфлације и обезвређивања штедње, преноси сеебиз.
Ипак, овај програм показао се позитивним, јер се америчка економија пуно брже опоравило него европска.
Прочитајте: