Amerikanci otkrili: Šest tačaka kako pobediti Rusiju
Staviti Gasprom na crnu listu pod hitno, a iznad svega - slati Ukrajini naoružanje. Što pre. Ovo su samo dva dela recepta "za obuzdavanje Rusije" u kome se, zanimljivo je, shvata oklevanje Evrope da pojača pritisak na najveću zemlju sveta.
Nemogućnost Sjedinjenih Američkih Država da nateraju Rusiju na pokorstvo u slučaju Ukrajine sve je očitija. Ipak, to ne sprečava vodeću zemlju sveta da nastavi sprovođenje plana o privoljavanju Ukrajine svom jatu i odbacivanju ruskog uticaja dalje od Evrope, ka Uralu.
Upravo tako se može shvatiti članak koji je u dnevnom listu Vol strit žurnal objavio Dejvid Kramer, zaposlen u Institutu za međunarodno liderstvo koji sponzoriše Džon Mekejn, američki političar i večiti zagovornik agresivne spoljne politike, pogotovo prema Rusiji.
ŠEST TAČAKA:
Pošto su, za sada, propali napori Evropske unije da pojača sankcije Rusiji (pogledajte: EU odlučila da odloži nove sankcije Rusiji), u SAD izgleda jača namera da se ide dalje i bez podrške saveznika sa istočne obale Atlantika.
"Da bi se sprečilo pogoršanje situacije (u smislu američkih interesa)", kaže Kramer, "potrebno je primeniti sledećih šest tačaka":
1) Prva jeste napuštanje dosadašnje Obamine politike oklevanja o slanju vojne pomoći Ukrajini. Protivtenkovsko, protivavionsko i ostalo odbrambeno naoružanje nasušna je potreba Ukrajine, smatra Kramer. Uz sve ovo, SAD treba da pomažu Ukrajinu i obaveštajno, deleći sa njom korisne informacije o ruskom delovanju na istoku zemlje.
2) Potrebno je javnosti dostaviti dokaze o ruskim trupama u Ukrajini. NATO i SAD imaju satelite i druga sredstva osmatranja i što pre treba da podele ono što znaju "kako bi Rusiji oteli mogućnost da negira svoju umešanost u rat".
3) Staviti Gasprom i direktora firme Alekseja Milera (slika pored) na crnu listu zabranjenih zvaničnika. Ako Evropa bude oklevala zbog zavisnost od ruskog gasa, nastaviti i bez nje kako Gasprom ne bi mogao da sklapa unosne poslove sa drugim zemljama, poput ugovora sa Turskom.
4) Da bi se osakatile ruske banke i finansije, Rusiju treba isključiti iz sistema globalnog plaćanja SWIFT. (podsećanje: Ruski bankar: Ne igrajte se sa Rusijom, biće rata!)
5) Dodatii još visokih ruskih zvaničnika na crne liste i zamrznuti njihove poslove i posede izvan Rusije. Među njih ubrojiti "predsednika Putina koji ima bogatstvo od više desetina milijardi dolara". Zatim, treba "zabraniti" Sergeja Lavrova jer "ne samo da vara, nego i nije koristan budući da nema uticaja na Putina" (time i na američku nameru da natera Putina da se povuče iz Ukrajine). Predlaže se i stavljanje Sergeja Šojgua na listu.
6) Prekinuti pregovore sa Rusijom i pomisli na labavljenje sankcija jer sve to "Putina drži u ubeđenju da može da nadmudri Zapad".
Kremer završava predlog rečima: "Ako gospodin Putin želi da odvede Rusiju u ekonomsku provaliju, ne treba mu dati da povede Ukrajinu sa sobom".