ANALITIČARI O REZOLUCIJI: Britanci su znali da takav nacrt ne može biti usvojen, ali su ipak išli do kraja!
Ruski veto na rezoluciju o Srebrenici u Savetu bezbednosti UN uspeh je Srbije na diplomatskom planu, izjavio je danas profesor Fakulteta političkih nauka Ivo Visković.
Upitan da li se ruski veto može posmatrati i kao pobeda Srbije u SB UN, primetio je da se to baš ne bi moglo tako kvalifikovati, jer Srbija u toj priči nije bila ključni igrač, već se u ovom slučaju pre može govoriti o odnosu Rusije i zapadnih zemalja.
"Možda bi bilo bolje da Britanija nije insistirala i da je povukla sopstveni predlog, ali je na kraju očito bilo pitanje spasavanja obraza i u takvoj situaciji oni su radije išli na to da prisile Rusiju da uloži veto nego da sami povuku rezoluciju za koju su znali da ne može biti usvojena", rekao je Visković.
Profesor na Fakultetu političkih nauka Slaviša Orlović izjavio je danas, povodom ruskog veta na predlog rezolucije o Srebrenici, da je time što ona nije usvojena onemogućeno da se našoj zemlji pripišu kvalifikacije za genocid.
"Za Srbiju je ovakav ishod glasanja veoma važan i značajan, jer se ne daje povoda da joj se dodatno pripišu kvalifikacije koje ne stoje i samim tim neće se, barem ovim povodom, dalje trasirati put novim interpretacijama i političkim potezima kao što su najave revizije Dejtonskog sporazuma i slično", rekao je Orlović.
Prema njegovim rečima Srbija se držala prilično kostruktivno i suzdržano, što znači - pomirenje da, poniženje ne.
"Pokazuje se da pomirenju u regionu verovatno više doprinosi odlazak premijera Srbije Aleksandra Vučića u Srebrenicu nego usvajanje nekakve rezolucije u Ujedinjenim nacijama", rekao je Orlović.
On je naglasio da pomirenja u regionu neće biti dok svako u regionu ne pogleda sebe u sopstvenom ogledalu "jer ne može se problem videti samo u Srbiji, pogotovo u Srbiji onakvoj kakva je danas".
Potezi međunarodne zajednice
Upitan da li očekuje dalje poteze međunarodne zajednice u vezi sa Srebrenicom i rezolucijom, Orlović je odgovorio da je moguće da se ta inicijativa nastavi u okviru Evropskog parlamenta.
"Pošto se približava obeležavanje godišnjice u Srebrenici ostalo je malo vremena, ali to ne znači da se neće nastaviti sa inicijativama oko jačanja ingerencija Bosne u pravcu revizije Dejtonskog sporazuma i na neki način dubljeg integrisanja Republike Srpske u jedinstvenu državu", smatra Orlović.
Pročitajte i: