АНАЛИТИЧАРИ О РЕЗОЛУЦИЈИ: Британци су знали да такав нацрт не може бити усвојен, али су ипак ишли до краја!
Руски вето на резолуцију о Сребреници у Савету безбедности УН успех је Србије на дипломатском плану, изјавио је данас професор Факултета политичких наука Иво Висковић.
Упитан да ли се руски вето може посматрати и као победа Србије у СБ УН, приметио је да се то баш не би могло тако квалификовати, јер Србија у тој причи није била кључни играч, већ се у овом случају пре може говорити о односу Русије и западних земаља.
"Можда би било боље да Британија није инсистирала и да је повукла сопствени предлог, али је на крају очито било питање спасавања образа и у таквој ситуацији они су радије ишли на то да присиле Русију да уложи вето него да сами повуку резолуцију за коју су знали да не може бити усвојена", рекао је Висковић.
Професор на Факултету политичких наука Славиша Орловић изјавио је данас, поводом руског вета на предлог резолуције о Сребреници, да је тиме што она није усвојена онемогућено да се нашој земљи припишу квалификације за геноцид.
"За Србију је овакав исход гласања веома важан и значајан, јер се не даје повода да јој се додатно припишу квалификације које не стоје и самим тим неће се, барем овим поводом, даље трасирати пут новим интерпретацијама и политичким потезима као што су најаве ревизије Дејтонског споразума и слично", рекао је Орловић.
Према његовим речима Србија се држала прилично коструктивно и суздржано, што значи - помирење да, понижење не.
"Показује се да помирењу у региону вероватно више доприноси одлазак премијера Србије Александра Вучића у Сребреницу него усвајање некакве резолуције у Уједињеним нацијама", рекао је Орловић.
Он је нагласио да помирења у региону неће бити док свако у региону не погледа себе у сопственом огледалу "јер не може се проблем видети само у Србији, поготово у Србији онаквој каква је данас".
Потези међународне заједнице
Упитан да ли очекује даље потезе међународне заједнице у вези са Сребреницом и резолуцијом, Орловић је одговорио да је могуће да се та иницијатива настави у оквиру Европског парламента.
"Пошто се приближава обележавање годишњице у Сребреници остало је мало времена, али то не значи да се неће наставити са иницијативама око јачања ингеренција Босне у правцу ревизије Дејтонског споразума и на неки начин дубљег интегрисања Републике Српске у јединствену државу", сматра Орловић.
Прочитајте и: