Antić: Spremni smo i za najgori scenario u isporuci gasa
BEOGRAD - Građani Srbije nemaju nijedan razlog da budu zabrinuti da će doći do poremećaja u snabdevanju gasom, poručio je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić istakavši da iz sopstvenih izvora imamo dovoljno energenata za tri do četiri meseca snabdevanja.
Antić je rekao i da u ovom trenutku nema nikakvih najava da će doći do redukcije u snabdevanju gasom, ali i ponovio da je Srbija spremna i za najgori scenario, koji bi podrazumevao eventualnu obustavu snabdevanja.
"Mi na današnji dan imamo apsolutno uspostavljene sve bilanse i spremnost da obezbedimo normalno snabdevanje svim energentima za građane Srbije, distributivne sisteme i privredu, bez obzira na to da li će doći do bilo kakvih poremećaja u tranzitu gasa kroz Ukrajinu," poručio je.
"Ministarstvo rudarstva i energetike, vlada i sve naše energetske kompanije već više meseci unazad vode ozbiljnu i odgovornu politiku, vezanu za bilansiranje svih energenata," rekao je Antić.
"U ovom trenutku, imamo više od 300 miliona metara kubnih gasa u podzemnom skladištu Banatski Dvor, kao i ozbiljne količine mazuta u elektranama, pre svega u beogradskim elektranama i robnim rezervama, koje na današnji dan iznose više od 70 hiljada tona," precizirao je Antić.
Prema procenama, dodao je, maksimalna dnevna potrošnja gasa u narednim danima će biti do sedam miliona metara kubnih.
Antić je ukazao da u ovom trenutku iz Banatskog Dvora možemo da eksploatišemo 4,2 miliona metara kubnih gasa dnevno, iz domaćih izvora 1,3 miliona metara kubnih, što je 5,5 miliona metara kubnih.
"Uzimajući u obzir da su nam neki veliki potrošaci tako dimenzionirani da mogu da brz substituišu potrošnju gasa mazutom, tu pre svega mislim na beogradske elektrane", rekao je Antić.
U najgorem slučaju, kaže ministar, mogle bi biti izvršene i neke dodatne substitucije kod nekih proizvođača, što bi obezbedilo apsolutno stabilno snabdevanje energetima svih potrošača u Srbiji.
Antić je naglasio da resorno ministarstvo i vlada sa velikom pažnjom prate sva dešavanja i u vezi su sa partnerima iz Gasproma, koji tvrde da će Srbija imati obezbeđene neophodne količine gasa na pristupnim tačkama.
U slučaju naglog pada temperatura možda bi bilo neophodno da za potrebe Azotare pokušamo da obezbedimo količinu od 0,2 do 0,5 kubika gasa dnevno, ali takvih najava nema, rekao je Antić.