Антић: Спремни смо и за најгори сценарио у испоруци гаса
БЕОГРАД - Грађани Србије немају ниједан разлог да буду забринути да ће доћи до поремећаја у снабдевању гасом, поручио је министар рударства и енергетике Александар Антић истакавши да из сопствених извора имамо довољно енергената за три до четири месеца снабдевања.
Антић је рекао и да у овом тренутку нема никаквих најава да ће доћи до редукције у снабдевању гасом, али и поновио да је Србија спремна и за најгори сценарио, који би подразумевао евентуалну обуставу снабдевања.
"Ми на данашњи дан имамо апсолутно успостављене све билансе и спремност да обезбедимо нормално снабдевање свим енергентима за грађане Србије, дистрибутивне системе и привреду, без обзира на то да ли ће доћи до било каквих поремећаја у транзиту гаса кроз Украјину," поручио је.
"Министарство рударства и енергетике, влада и све наше енергетске компаније већ више месеци уназад воде озбиљну и одговорну политику, везану за билансирање свих енергената," рекао је Антић.
"У овом тренутку, имамо више од 300 милиона метара кубних гаса у подземном складишту Банатски Двор, као и озбиљне количине мазута у електранама, пре свега у београдским електранама и робним резервама, које на данашњи дан износе више од 70 хиљада тона," прецизирао је Антић.
Према проценама, додао је, максимална дневна потрошња гаса у наредним данима ће бити до седам милиона метара кубних.
Антић је указао да у овом тренутку из Банатског Двора можемо да експлоатишемо 4,2 милиона метара кубних гаса дневно, из домаћих извора 1,3 милиона метара кубних, што је 5,5 милиона метара кубних.
"Узимајући у обзир да су нам неки велики потрошаци тако димензионирани да могу да брз субституишу потрошњу гаса мазутом, ту пре свега мислим на београдске електране", рекао је Антић.
У најгорем случају, каже министар, могле би бити извршене и неке додатне субституције код неких произвођача, што би обезбедило апсолутно стабилно снабдевање енергетима свих потрошача у Србији.
Антић је нагласио да ресорно министарство и влада са великом пажњом прате сва дешавања и у вези су са партнерима из Гаспрома, који тврде да ће Србија имати обезбеђене неопходне количине гаса на приступним тачкама.
У случају наглог пада температура можда би било неопходно да за потребе Азотаре покушамо да обезбедимо количину од 0,2 до 0,5 кубика гаса дневно, али таквих најава нема, рекао је Антић.