Apoteka sa početka 20. veka
U okviru 11. Noći muzeja posetioci su mogli da vide kako je to izgledala apoteka sa početka 20. veka i da pitaju veliki broj prisutnih studenata farmacije i njihovih profesora koje su to razlike u farmaciji 20. i 21. veka.
“Najveća razlika između apotekara 20. i 21. veka je što su prvi sami pravili lekove, dok se danas lekovi mahom proizvode fabrički, i dosta se uvoze u Srbiju pa apotekari postaju uslužni radnici. Oni vam kažu kako da koristite neki lek, ili vam preporuče neki lek koji se može uzeti bez recepta”, objasnila nam je Dušanka Krajnović, docent sa Katedre za socijalnu farmaciju i farmaceutsko zakonodavstvo Univerziteta u Beogradu.
Na pitanje koji je to lek obeležio i promenio poslednja dva veka u oblasti medicine, Krajnović je rekla da je to svakako penicilin, koji je drastično smanjio infekcije i broj amputacija među ranjenim vojnicima američke i britanske vojske tokom Drugog svetskog rata, i čija je upotreba danas globalnih razmera.
Zanimalo nas je, u odnosu na danas veliki broj lekova za menstrualne tegobe kako je to bilo u 20. veku. “Lekova za menstrualne tekobe tada nije bilo, više su se simptomi ublažavali prirodnim putevima, mada se lek za to i nije toliko tražio koliko za neke druge bolesti koje su harale tim vremenom”.
Na kraju vam dajemo recept protiv zatvora iz 20.veka, koji smo dobili od mlade studentkinje farmacije, i koja nam je objasnila da se taj lek koristi i danas ali da se fabrički pravi. Vi ga možete i sami napraviti po receptu. Uveče pred spavanje uzmite jednu kafenu kašiku.