Апотека са почетка 20. века
У оквиру 11. Ноћи музеја посетиоци су могли да виде како је то изгледала апотека са почетка 20. века и да питају велики број присутних студената фармације и њихових професора које су то разлике у фармацији 20. и 21. века.
“Највећа разлика између апотекара 20. и 21. века је што су први сами правили лекове, док се данас лекови махом производе фабрички, и доста се увозе у Србију па апотекари постају услужни радници. Они вам кажу како да користите неки лек, или вам препоруче неки лек који се може узети без рецепта”, објаснила нам је Душанка Крајновић, доцент са Катедре за социјалну фармацију и фармацеутско законодавство Универзитета у Београду.
На питање који је то лек обележио и променио последња два века у области медицине, Крајновић је рекла да је то свакако пеницилин, који је драстично смањио инфекције и број ампутација међу рањеним војницима америчке и британске војске током Другог светског рата, и чија је употреба данас глобалних размера.
Занимало нас је, у односу на данас велики број лекова за менструалне тегобе како је то било у 20. веку. “Лекова за менструалне текобе тада није било, више су се симптоми ублажавали природним путевима, мада се лек за то и није толико тражио колико за неке друге болести које су харале тим временом”.
На крају вам дајемо рецепт против затвора из 20.века, који смо добили од младе студенткиње фармације, и која нам је објаснила да се тај лек користи и данас али да се фабрички прави. Ви га можете и сами направити по рецепту. Увече пред спавање узмите једну кафену кашику.