ARAPI DIŽU RUKE OD NAFTE: Imaju novi plan!
Zemlja koja je svoju ekonomsku evoluciju i današnji razvoj ponajviše duguje prodaji nafte, danas se odmiče od ovog “blaga“.
UAE se danas fokusira na trgovinu, turizam i tehnologiju, i polako odustaje od "crnog zlata" koje ga je izgradilo.
Budućnost je u nauci i uslugama
Prodaja nafte danas čini svega 4 odsto budžeta Dubaija, ali se zato mnogo ulaže u projekte tehnologije koja je zapravo postala jedan od izvora zarade.
Naučni park u Dubaiju mesto je gde naučnici žive i rade, a čelnici grada im nude najbolje uslove jer znaju koliko koristi mogu imati od njih.
U gradu ulažu mnogo u obnovljive izvore energije koji ne koštaju mnogo. Do 2030. godine očekuju da će 15 odsto čitavog utroška energije u Dubaiju dolaziti iz obnovljivih izvora energije.
Ministar za okolinu i klimatske promene nedavno je izjavio da budućnost ne leži u robotici i visokim zgradama, već u uslugama.
- Želimo uzdići usluge na viši nivo - rekao je on.
Šeici znaju da nafta neće teći večno te su stoga uzeli stvar u svoje ruke. Oni nastavljaju da izgrađuju državu koja će biti u službi preduzetnika, jer znaju da upravo u tome leži razvoj.
Vladar Dubaija šeik Mohammed bin Rashid Al-Maktoum nedavno je na Tviteru objavio konkurs u kom je tražio “osobu mlađu od 25 godina koja će biti ministar u UAE-u“. Nedugo zatim dvadesetdvogodišnja Shamma Al Mazrui imenovana je za ministarku za mlade.
KOKICE UZ FILM SKUPLJE OD NAFTE: Evo koliko je crno zlato bezvredno
Osim što su imenovali najmlađu ministarku u istoriji zemlje, šeici su napravili rekonstrukciju vlade, pa su tako rešili nekih ministara koji nisu zadovoljavali njihove kriterijume, piše biznis.ba
U UAE-u znaju koliko je važno građevinarstvo i ulaganje u infrastrukturu. Tako se u Dubaiju trenutno nalaze dve velike graditeljske zone.
IRAN SE VRAĆA NA TRŽIŠTE: Cene nafte ponovo krenule nizbrdo
Američki astrofizičar Neil deGras Tajson nedavno je izjavio da je Dubai grad budućnosti. - To je grad koji sam tražio i to je grad koji SAD nikad nisu izgradile - rekao je on.