"Arapsko proleće je otvorilo Pandorinu kutiju ekstremnog islamizma"
Vojna pobuna koja se nedavno dogodila u Libiji započela je napadom na parlament nacije u Tripoliju i na islamske organizacije u Bengaziju.Napad je planirano i predvodio bivši general Kalifa Hiftar.
Pojava Hiftara na čelu koalicije bivših pripadnika libijske vojske i plemenskih snaga, u zemlji u kojoj dominira haos nakon vojnih napada NATO snaga, još jedan je dokaz rastuće reakcije protiv islamizma i verskog ekstremizma širom Arapskog sveta. Međutim, ovaj talas islamističkog nasilja i terora ispostavio se kao glavni korisnik od serije ustanaka koji su zahvatili region tokom 2010. godine, i koji su postali poznati kao Arapsko proleće.
Nastupio je haos i destabilizacija u Libiji, a kasnije i u Siriji. To je stovrilo politički vakuum koji su ispunile snaga reakcije, bolje poznate kao sunitski fundamentalizam. Širenje ove maligne ideologije na leđima Arapskog proleća bilo je katastrofalno za razvoj regiona. U Africi, ona dobija sve više pristalica a privlači i sve više mladih muslimana širom sveta .
Mnogi, koji svedoče njen rastući uticaj u poslednjih nekoliko godina, smatrali su da je njeno širenje dalja potvrda smrti arapskog nacionalizma kao anti-hegemonističke političke snage u regionu.
Međutim, rast ove ideolgije daje regionu i nadu za ponovnim jačanjem nečega što je barem približno arapskom nacionalizmu, koji je nekada delovao kao okosnica oko koje se ujedinjuju političke snage sposobne da ujedine sunite, šiite, hrišćani i ostale Arapske manjine pod jedan kišobran.
Otpor sunitskom fundamentalizma i ekstremizmu jača širom arapskog sveta, ponekad i sa strašnim posledicama. Neka brzo dođe dan kada će postati ništa više od tamnog poglavlje u istoriji regiona.
(RT)