"Арапско пролеће је отворило Пандорину кутију екстремног исламизма"
Војна побуна која се недавно догодила у Либији започела је нападом на парламент нације у Триполију и на исламске организације у Бенгазију.Напад је планирано и предводио бивши генерал Калифа Хифтар.
Појава Хифтара на челу коалиције бивших припадника либијске војске и племенских снага, у земљи у којој доминира хаос након војних напада НАТО снага, још један је доказ растуће реакције против исламизма и верског екстремизма широм Арапског света. Међутим, овај талас исламистичког насиља и терора испоставио се као главни корисник од серије устанака који су захватили регион током 2010. године, и који су постали познати као Арапско пролеће.
Наступио је хаос и дестабилизација у Либији, а касније и у Сирији. То је стоврило политички вакуум који су испуниле снага реакције, боље познате као сунитски фундаментализам. Ширење ове малигне идеологије на леђима Арапског пролећа било је катастрофално за развој региона. У Африци, она добија све више присталица а привлачи и све више младих муслимана широм света .
Многи, који сведоче њен растући утицај у последњих неколико година, сматрали су да је њено ширење даља потврда смрти арапског национализма као анти-хегемонистичке политичке снаге у региону.
Међутим, раст ове идеолгије даје региону и наду за поновним јачањем нечега што је барем приближно арапском национализму, који је некада деловао као окосница око које се уједињују политичке снаге способне да уједине суните, шиите, хришћани и остале Арапске мањине под један кишобран.
Отпор сунитском фундаментализма и екстремизму јача широм арапског света, понекад и са страшним последицама. Нека брзо дође дан када ће постати ништа више од тамног поглавље у историји региона.
(РТ)