Beneton plaća odšetu žrtvama u Bangladešu: "Novac dolazi kasno, ali ga cenimo"
DAKA - Potpredsednik bangladeškog Udruženja proizvođača i izvoznika odeće šahidulah Azim pozdravio je danas obećanje italijanskog Benetona da će žrtvama fabričke nesreće u kojoj je pre dve godine poginulo preko 1.100 ljudi isplatiti više od milion dolara odštete, rekavši da taj novac dolazi kasno, ali da je ipak značajan.
Azim je ocenio da će pomenuta suma pomoći da kompenzacioni fond UN dostigne obećanih 30 miliona dolara za preživele u rušenju fabričkog kompleksa Rana plaza, najgoroj industrijskoj nesreći u istoriji Bangladeša.
"Novac stiže kasno, ali ga cenimo. Pomoći će nam da ispunimo svoja obećanja data žrtvama", rekao je Azim.
Beneton grupa je objavila juče da će obezbediti 1,1 milion dolara na ime kompenzacije za preživele u nesreći.
Italijanski proizvođač odeće jedan je od 29 brendova za koje se šila odeća u srušenom bangladeškom fabričkom kompleksu. Rana plaza, ilegalno sagrađena višespratnica izvan glavnog grada Dake, sadržala je pet fabrika, kada se srušila 24. aprila 2013. U nesreći je poginulo 1.127 osoba, a povređeno je oko 2.500.
Azim je naveo da je Fond Rane plaze, kojim upravlja agencija za rad UN, do sada distribuirao 23 miliona dolara žrtvama katastrofe.
"Doprinos Benetona je deo toga, i siguran sam da će još neke kompanije takođe ispuniti svoja obećanja i novčano doprineti fondu kako bi on dostigao 30 miliona", rekao je Azim.
Bangladeš ima 5.000 fabrika odeće i četiri miliona zaposlenih, uglavnom žena, u toj industriji.
Ta zemlja zarađuje više od 20 milijardi dolara godišnje od izvoza odeće, uglavnom u SAD i Evropu.