Бенетон плаћа одшету жртвама у Бангладешу: "Новац долази касно, али га ценимо"
ДАКА - Потпредседник бангладешког Удружења произвођача и извозника одеће шахидулах Азим поздравио је данас обећање италијанског Бенетона да ће жртвама фабричке несреће у којој је пре две године погинуло преко 1.100 људи исплатити више од милион долара одштете, рекавши да тај новац долази касно, али да је ипак значајан.
Азим је оценио да ће поменута сума помоћи да компензациони фонд УН достигне обећаних 30 милиона долара за преживеле у рушењу фабричког комплекса Рана плаза, најгорој индустријској несрећи у историји Бангладеша.
"Новац стиже касно, али га ценимо. Помоћи ће нам да испунимо своја обећања дата жртвама", рекао је Азим.
Бенетон група је објавила јуче да ће обезбедити 1,1 милион долара на име компензације за преживеле у несрећи.
Италијански произвођач одеће један је од 29 брендова за које се шила одећа у срушеном бангладешком фабричком комплексу. Рана плаза, илегално саграђена вишеспратница изван главног града Даке, садржала је пет фабрика, када се срушила 24. априла 2013. У несрећи је погинуло 1.127 особа, а повређено је око 2.500.
Азим је навео да је Фонд Ране плазе, којим управља агенција за рад УН, до сада дистрибуирао 23 милиона долара жртвама катастрофе.
"Допринос Бенетона је део тога, и сигуран сам да ће још неке компаније такође испунити своја обећања и новчано допринети фонду како би он достигао 30 милиона", рекао је Азим.
Бангладеш има 5.000 фабрика одеће и четири милиона запослених, углавном жена, у тој индустрији.
Та земља зарађује више од 20 милијарди долара годишње од извоза одеће, углавном у САД и Европу.