BEOGRAD U NOVOM RUHU: Evo koje novine očekuju glavni grad u narednom periodu
Tender za uređenje Trga Slavija biće završen 12. maja i nakon predviđenih procedura nadamo se da bismo do 15. juna mogli da počnemo s radovima, rekao je gradski menadžer Goran Vesić gostujući u Jutarnjem programu Studija B.
– Slavija će imati velelepnu fontanu, biće uređen prostor između Ulice kralja Milutina i Slavije, postojaće posebna traka samo za autobuse, neće biti stajališta na samom trgu i tako ćemo dobiti potrebnu prohodnost. Radovi će trajati 150 dana, a mi ćemo učiniti sve da radovi budu kvalitetni i završeni u roku. Tokom radova postojaće paralelna saobraćajnica, koja će se od Makenzijeve pružati preko parkinga do Ulice kralja Milana, tako da će se saobraćaj u tom delu obavljati potpuno neometano dok god budu trajali radovi. Sugrađanima se unapred moramo izviniti zbog neprijatnosti tokom trajanja radova, ali rezultat će biti uređeni Trg Slavija i Bulevar oslobođenja, kojim će građani biti zadovoljni – kazao je gradski menadžer, podsetivši da Slavijom dnevno prođe između 70 do 80 hiljada pešaka i dva puta više automobila, što ga čini jednim od najznačajnijih saobraćajnih čvorova na teritoriji grada.
Govoreći o očuvanju gradića Pejtona, Vesić je istakao da se radi o privremenim objektima i da je juče o toj temi zajedno sa glavnim gradskim urbanistom Milutinom Folićem razgovarao sa zakupcima objekata.
– Inicirali smo izradu plana detaljne regulacije za taj deo Vračara i gradić Pejton će biti posebno uređen. Biće predviđena takva vrsta delatnosti, a potom ćemo ući u rekonstrukciju kojom će biti vraćen u prvobitno stanje prema izvornom projektu arhitekte Radovića. Kako se radi o vlasništvu Grada Beograda, objekte će nakon toga dobiti u zakup samo određene delatnosti, poput starih zanata i umetnika, čime ćemo napraviti jednu vrstu umetničke kolonije, koja će biti mesto obilaska i susretanja. Utvrdili smo sa zakupcima sve korake šta sve treba da se uradi i mi smo jedina vlast koja je zaista učinila nešto kako bi se ovaj deo Vračara uredio. Tako će Čuburci do druge polovine sledeće godine dobiti konačno jedan uređeni prostor u kome mogu da uživaju, kako oni tako i svi Beograđani – istakao je Goran Vesić.
Gradski menadžer podsetio je i na ugradnju parking senzora u delu ulica oko Kursuline, Makenzijeve i Krunske.
– Ugradili smo skoro hiljadu parking senzora, plan je za sledeću godinu još 5.500, kojima ćemo pokriti Stari grad i deo Savskog venca, čime ćemo omogućiti lakše parkiranje i podići kvalitet života u centru grada – istakao je Vesić.
Rekonstrukcija Kalenić pijace po projektu iz 2009. godine takođe je u toku, rekao je Goran Vesić, i podsetio da će se radovi obaviti u četiri faze.
– Prva faza podrazumeva rekonstrukciju lokala iz pravca Maksima Gorkog, pa potom iz Njegoševe, druga faza označava rekonstrukciju mlečne hale, treća uređenje između dve kapije sa natkrivanjem, i četvrta je uređenje otvorenog dela sa izgradnjom garaže na mestu gde se sada nalazi fast-park. Sve to trajaće dve godine, bez prekida rada pijace i uz očuvanje njenog duha – naglasio je gradski menadžer.
Govoreći o projektu Grada Beograda i Komesarijata za izbeglice i migracije Vesić je podsetio na izgradnju 235 stanova za lica koja su stekla status izbeglica za period 1991–1995, a imaju prijavu prebivališta u Beogradu.
– Vrednost projekta je 850 miliona dinara, od čega će Grad Beograd uložiti 332 miliona. Konkurs je završen, u toku je izbor izvođača i očekujemo da radovi počnu za nekoliko meseci. Rok je 14 meseci i nadam se da ćemo do kraja 2017. godine biti u mogućnosti da obradujemo 235 porodica koje su zbog događaja iz prošlosti izgubile krov nad glavom. Na istoj lokaciji predviđena je u budućnosti izgradnja još 380 stanova, čime će se stvoriti naselje u kome će ovi građani moći posle dugo godina da nađu svoj mir – zaključio je Goran Vesić.