БЕОГРАД У НОВОМ РУХУ: Ево које новине очекују главни град у наредном периоду
Тендер за уређење Трга Славија биће завршен 12. маја и након предвиђених процедура надамо се да бисмо до 15. јуна могли да почнемо с радовима, рекао је градски менаџер Горан Весић гостујући у Јутарњем програму Студија Б.
– Славија ће имати велелепну фонтану, биће уређен простор између Улице краља Милутина и Славије, постојаће посебна трака само за аутобусе, неће бити стајалишта на самом тргу и тако ћемо добити потребну проходност. Радови ће трајати 150 дана, а ми ћемо учинити све да радови буду квалитетни и завршени у року. Током радова постојаће паралелна саобраћајница, која ће се од Макензијеве пружати преко паркинга до Улице краља Милана, тако да ће се саобраћај у том делу обављати потпуно неометано док год буду трајали радови. Суграђанима се унапред морамо извинити због непријатности током трајања радова, али резултат ће бити уређени Трг Славија и Булевар ослобођења, којим ће грађани бити задовољни – казао је градски менаџер, подсетивши да Славијом дневно прође између 70 до 80 хиљада пешака и два пута више аутомобила, што га чини једним од најзначајнијих саобраћајних чворова на територији града.
Говорећи о очувању градића Пејтона, Весић је истакао да се ради о привременим објектима и да је јуче о тој теми заједно са главним градским урбанистом Милутином Фолићем разговарао са закупцима објеката.
– Иницирали смо израду плана детаљне регулације за тај део Врачара и градић Пејтон ће бити посебно уређен. Биће предвиђена таква врста делатности, а потом ћемо ући у реконструкцију којом ће бити враћен у првобитно стање према изворном пројекту архитекте Радовића. Како се ради о власништву Града Београда, објекте ће након тога добити у закуп само одређене делатности, попут старих заната и уметника, чиме ћемо направити једну врсту уметничке колоније, која ће бити место обиласка и сусретања. Утврдили смо са закупцима све кораке шта све треба да се уради и ми смо једина власт која је заиста учинила нешто како би се овај део Врачара уредио. Тако ће Чубурци до друге половине следеће године добити коначно један уређени простор у коме могу да уживају, како они тако и сви Београђани – истакао је Горан Весић.
Градски менаџер подсетио је и на уградњу паркинг сензора у делу улица око Курсулине, Макензијеве и Крунске.
– Уградили смо скоро хиљаду паркинг сензора, план је за следећу годину још 5.500, којима ћемо покрити Стари град и део Савског венца, чиме ћемо омогућити лакше паркирање и подићи квалитет живота у центру града – истакао је Весић.
Реконструкција Каленић пијаце по пројекту из 2009. године такође је у току, рекао је Горан Весић, и подсетио да ће се радови обавити у четири фазе.
– Прва фаза подразумева реконструкцију локала из правца Максима Горког, па потом из Његошеве, друга фаза означава реконструкцију млечне хале, трећа уређење између две капије са наткривањем, и четврта је уређење отвореног дела са изградњом гараже на месту где се сада налази фаст-парк. Све то трајаће две године, без прекида рада пијаце и уз очување њеног духа – нагласио је градски менаџер.
Говорећи о пројекту Града Београда и Комесаријата за избеглице и миграције Весић је подсетио на изградњу 235 станова за лица која су стекла статус избеглица за период 1991–1995, а имају пријаву пребивалишта у Београду.
– Вредност пројекта је 850 милиона динара, од чега ће Град Београд уложити 332 милиона. Конкурс је завршен, у току је избор извођача и очекујемо да радови почну за неколико месеци. Рок је 14 месеци и надам се да ћемо до краја 2017. године бити у могућности да обрадујемо 235 породица које су због догађаја из прошлости изгубиле кров над главом. На истој локацији предвиђена је у будућности изградња још 380 станова, чиме ће се створити насеље у коме ће ови грађани моћи после дуго година да нађу свој мир – закључио је Горан Весић.