Bespilotne letelice: Od ratne mašinerije do zaprašivača! (VIDEO)
Velike kompanije koje su proizvodile bespilotne letelice za vojne potrebe se sve više okreću civilnom tržištu. Budućnost industrije nije samo u vojsci, već je i u civilnom sektoru. "Komercijalna industrija će preuzeti primat", rekao je Bil Pouvers, istraživač Centra za nove pretnje i prilike. "To će postati ogromno tržište".
Dovoljno je provesti samo nekoliko minuta na ogromnom izložbenom podijumu ovogodišnje konvencije Internacionalne asocijacije sistema bespilotnih vozila (AUVSI) da bude očito da je industrija vojnih bespilotnih letjlica, takozvanih dronova, u veoma dobrom stanju. Uniformisani muškarci i žene iz celog sveta šetaju između blizu 600 izloženih eksponata, dok istovremeno predstavnici izlažu sve, od kvadkoptera koji mogu stati na dlan ruke do masivnih dronova za velike visine koji mogu poneti velike količine veoma preciznih raketa.
Ipak velike odbrambene kompanije koje su proizvodile vojne bespilotne letelice, u nekim slučajevima duže od dve decenije, nemaju nameru da zanemare komercijalno tržište. Svakako planiraju da prate zahteve tržišta. Iako će veličina civilnog sektora zavisiti od potražnje za "primenama o kojim još uvijek nismo razmišljali", kako kaže Toskano, odbrambene kompanije poduzimaju akcije. S obzirom da je na globalu došlo do rezanje budžeta za odbrambene svrhe, ove kompanije su željne prilike da izgubljene poslove nadoknade na komercijalnom tržištu dronova.
Nortrop Gruman koji proizvodi širok spektar snažnih vojnih bespilotnih letelica, jedan je od odbrambenih giganata koji agresivno traži svoj deo komercijalnog kolača. Njihov model “R-Bat” sposoban je da obavlja "nadzor dalekovoda, za potrebe graničnih službi, meri zemljište, detektuje curenje gasa na gasovodima i da obavlja bilo kakvu vrstu nadzora koju civilni zvaničnici možda budu trebali da pomognu ljudima kojim je pomoć potrebna".
Lokid Martin, najveći svetski proizvođač opreme za odbranu, nedavno je razvio širok spektar malih dronova koji su namenjeni za civilno tržište i koji imaju više dodira sa uobičajenim igračkama nego sa smrtonosnim oružjem. Jedan model, Indago, direktno se plasira poljoprivrednim kupcima kao i Ministarstvu odbrane.
Na kraju, rast civilne potražnje za bespilotnim letelicama ne predstavlja demilitarizaciju ove tehnologije. Iste odbrambene kompanije koje trenutno dominiraju vojnom industrijom će takođe dominirati i civilnom industrijom. Čak i kad se koriste za mirnodopske svrhe, dronovi će ostati zapleteni u ratne poslove.
(Al Jazeera)