Беспилотне летелице: Од ратне машинерије до запрашивача! (ВИДЕО)
Велике компаније које су производиле беспилотне летелице за војне потребе се све више окрећу цивилном тржишту. Будућност индустрије није само у војсци, већ је и у цивилном сектору. "Комерцијална индустрија ће преузети примат", рекао је Бил Поуверс, истраживач Центра за нове претње и прилике. "То ће постати огромно тржиште".
Довољно је провести само неколико минута на огромном изложбеном подијуму овогодишње конвенције Интернационалне асоцијације система беспилотних возила (АУВСИ) да буде очито да је индустрија војних беспилотних летјлица, такозваних дронова, у веома добром стању. Униформисани мушкарци и жене из целог света шетају између близу 600 изложених експоната, док истовремено представници излажу све, од квадкоптера који могу стати на длан руке до масивних дронова за велике висине који могу понети велике количине веома прецизних ракета.
Ипак велике одбрамбене компаније које су производиле војне беспилотне летелице, у неким случајевима дуже од две деценије, немају намеру да занемаре комерцијално тржиште. Свакако планирају да прате захтеве тржишта. Иако ће величина цивилног сектора зависити од потражње за "применама о којим још увијек нисмо размишљали", како каже Тоскано, одбрамбене компаније подузимају акције. С обзиром да је на глобалу дошло до резање буџета за одбрамбене сврхе, ове компаније су жељне прилике да изгубљене послове надокнаде на комерцијалном тржишту дронова.
Нортроп Груман који производи широк спектар снажних војних беспилотних летелица, један је од одбрамбених гиганата који агресивно тражи свој део комерцијалног колача. Њихов модел “Р-Бат” способан је да обавља "надзор далековода, за потребе граничних служби, мери земљиште, детектује цурење гаса на гасоводима и да обавља било какву врсту надзора коју цивилни званичници можда буду требали да помогну људима којим је помоћ потребна".
Локид Мартин, највећи светски произвођач опреме за одбрану, недавно је развио широк спектар малих дронова који су намењени за цивилно тржиште и који имају више додира са уобичајеним играчкама него са смртоносним оружјем. Један модел, Индаго, директно се пласира пољопривредним купцима као и Министарству одбране.
На крају, раст цивилне потражње за беспилотним летелицама не представља демилитаризацију ове технологије. Исте одбрамбене компаније које тренутно доминирају војном индустријом ће такође доминирати и цивилном индустријом. Чак и кад се користе за мирнодопске сврхе, дронови ће остати заплетени у ратне послове.
(Ал Jazeera)