BIBLIJSKE POPLAVE-Majsko prokletstvo
ČAČAK - Katastrofalne poplave u Srbiji nisu obišle ni Čačak, ali su ovom gradu dobro poznate, jer njegovi žitelji pamte čak četiri poplave u poslednjih stotinak godina. Čačanski sveštenici su održali bogosluženje na mostu Zapadne Morave prizivajući božju milost zbog događaja koje ne umeju da objasne.
Zidine kuća koje su sagrađene početkom dvadesetog veka su plavljene, po pričama Čačana, čak četiri puta. Prvi put 1926. godine, drugi 1957. i treći put 1965. godine. I ovogodišnja, najstrašnija do sada. Gradom se širi legenda da su poplave zapisane u Kremanskom proročanstvu i da su vezane za neki tragičan događaj u maju, koji pamti srpska istorija.
Ono što je definitivno tačno, je činjenica da se ova elementarna nepogoda stvarno uvek dešava u maju, a ovogodišnja poplava je to samo potvrdila i ponovo podgrejala stare, narodske priče. Neki tvrde da odgovor treba tražiti u Starom zavetu, a drugi u novijoj istoriji.
Ipak, žitelji Čačka su najviše zabrinuti zbog toga što dosadašnji izveštaji pokazuju da su najugroženiji spomenici kulture kao što su crkva Svetog Đorđa na Oplencu, i druge prostorno kulturno-istorijske celine u Čačku, Kraljevu i širom Srbije, manastir sv. Nikole u Šatornji, zgrade muzeja u Čačku i okolini i druga znamenita mesta.
Da je ova poplava ipak najgora, govori podatak da je srednji godišnji protok Zapadne Morave 35 kubika, što znači da je za jednu noć proteklo 40 prosečnih Morava. Takva voda može za 15 minuta da napuni jezero hidroelektrane „Međuvršje“, čuje se kod lokalnog stanovništa, pola u neverici, pola u panici.