БИБЛИЈСКЕ ПОПЛАВЕ-Мајско проклетство
ЧАЧАК - Катастрофалне поплаве у Србији нису обишле ни Чачак, али су овом граду добро познате, јер његови житељи памте чак четири поплаве у последњих стотинак година. Чачански свештеници су одржали богослужење на мосту Западне Мораве призивајући божју милост због догађаја које не умеју да објасне.
Зидине кућа које су саграђене почетком двадесетог века су плављене, по причама Чачана, чак четири пута. Први пут 1926. године, други 1957. и трећи пут 1965. године. И овогодишња, најстрашнија до сада. Градом се шири легенда да су поплаве записане у Креманском пророчанству и да су везане за неки трагичан догађај у мају, који памти српска историја.
Оно што је дефинитивно тачно, је чињеница да се ова елементарна непогода стварно увек дешава у мају, а овогодишња поплава је то само потврдила и поново подгрејала старе, народске приче. Неки тврде да одговор треба тражити у Старом завету, а други у новијој историји.
Ипак, житељи Чачка су највише забринути због тога што досадашњи извештаји показују да су најугроженији споменици културе као што су црква Светог Ђорђа на Опленцу, и друге просторно културно-историјске целине у Чачку, Краљеву и широм Србије, манастир св. Николе у Шаторњи, зграде музеја у Чачку и околини и друга знаменита места.
Да је ова поплава ипак најгора, говори податак да је средњи годишњи проток Западне Мораве 35 кубика, што значи да је за једну ноћ протекло 40 просечних Морава. Таква вода може за 15 минута да напуни језеро хидроелектране „Међувршје“, чује се код локалног становништа, пола у неверици, пола у паници.