Bone: Iznenađen sam koliko su Srbi pozitivni ljudi
BEOGRAD - Direktor nemačke fondacije Konrad Adenauer u Beogradu Henri Bone najavljuje nove inicijative i brojne bilateralne sastanke srpskih i nemačkih zvaničnika tokom leta i kaže da je Srbija neke nemačke zahteve od sedam poznatih već ispunuila, neke nije ni počela, ali dodaje da će dosledno da ih proverava.
“Nemačka nije ni gubila Balkan iz vida tokom proteklih godina, ali sada postoje nove inicijative", rekao je Bone.
Najavljujući konferenciju o zapadnom Balkanu u Berlinu krajem avgusta, na kojoj učestvuju premijeri, ministri ekonomija i finansija iz regiona, Bone kaže da je ideja nemačke vlade bila da se na stogodišnjicu izbijanja Prvog svetskog rata, "pošalje poruka svetu, ali i zapadnom Balkanu da postoji potreba za regionalnom saradnjom i da je to jedini način za napredak".
S tim u vezi, početkom septembra se očekuje poseta nemačke delegacije, što Bone ocenjuje, kao dobar znak. "Ne očekujem, međutim, odluku o otvaranju prvih poglavlja pre jeseni i sledećeg izveštaju o napretku Srbije u oktobru, tako da još ima vremena da se formira stav u Berlinu, Briselu i drugim prestonicama", kaže Bone i dodaje da se Srbija dobro priprema za pregovore.
Na pitanje da li će delegacija ponovo proveravati ispunjavanje sedam nemačkih zahteva koje je svojevremeno izneo konzervativac Andreas Šokenhof, a u koje između ostalog spadaju rasvetljavanje napada na nemačku ambasadu i potpisivanje pravno-obavezujućeg dokumenta Beograda i Prištine, Bone kaže je to sigurno.
O pritiscima na Srbiju da promeni svoju poziciju prema Rusiji, Bone kaže da ne postoji nikakav zvaničan zahtev da Srbija uvede sankcije Moskvi, mada smatra da će nakon obaranja malezijskog aviona na teritoriji Ukrajine Srbiji ipak biti sve teže da zadrži neutralnu poziciju prema Rusiji po pitanju ukrajinske krize, ako želi da nastavi putem ka Evropskoj uniji.
Na pitanje kako u Berlinu gledaju na odnos Srbije i Rusije, Bone kaže da su tamo svesni tradicionalno dobrih odnosa Beograda i Moskve, kao i da Nemačka ima takođe specijalan odnos sa Rusijom kako politički, tako i ekonomski.
Ipak, najavljenu predstojeću posetu ruskog predsednika Beogradu, vidi kao "priliku za Srbiju da pokaže da može da učestvuje u rešavanju krize", možda ne već sutra, ali da, kako kaže, Putinu prenese sugestiju ili komentar da stvari treba da se promene te da postoji potreba za otvorenošću, kompromisom i saradnjom.
Beograd mu, kaže još, ostaje u lepom sećanju, a Srbiju će pamtiti po prijateljima, lepoj hrani, prirodi, jeziku koji je naučio, otvorenosti i toplini naroda.
"I dalje sam iznenađen kako su Srbi pozitivni. Uprkos finansijskim problemima i dalje umeju da uživaju u životu, sede u kafićima, šetaju, i to je pozitivno. Mi Nemci smo obično samokritični i često gledamo samo negativnu stranu i to je nešto što mi možemo da naučimo od Srba", poručio je on.