Боне: Изненађен сам колико су Срби позитивни људи
БЕОГРАД - Директор немачке фондације Конрад Аденауер у Београду Хенри Боне најављује нове иницијативе и бројне билатералне састанке српских и немачких званичника током лета и каже да је Србија неке немачке захтеве од седам познатих већ испунуила, неке није ни почела, али додаје да ће доследно да их проверава.
“Немачка није ни губила Балкан из вида током протеклих година, али сада постоје нове иницијативе", рекао је Боне.
Најављујући конференцију о западном Балкану у Берлину крајем августа, на којој учествују премијери, министри економија и финансија из региона, Боне каже да је идеја немачке владе била да се на стогодишњицу избијања Првог светског рата, "пошаље порука свету, али и западном Балкану да постоји потреба за регионалном сарадњом и да је то једини начин за напредак".
С тим у вези, почетком септембра се очекује посета немачке делегације, што Боне оцењује, као добар знак. "Не очекујем, међутим, одлуку о отварању првих поглавља пре јесени и следећег извештају о напретку Србије у октобру, тако да још има времена да се формира став у Берлину, Бриселу и другим престоницама", каже Боне и додаје да се Србија добро припрема за преговоре.
На питање да ли ће делегација поново проверавати испуњавање седам немачких захтева које је својевремено изнео конзервативац Андреас Шокенхоф, а у које између осталог спадају расветљавање напада на немачку амбасаду и потписивање правно-обавезујућег документа Београда и Приштине, Боне каже је то сигурно.
О притисцима на Србију да промени своју позицију према Русији, Боне каже да не постоји никакав званичан захтев да Србија уведе санкције Москви, мада сматра да ће након обарања малезијског авиона на територији Украјине Србији ипак бити све теже да задржи неутралну позицију према Русији по питању украјинске кризе, ако жели да настави путем ка Европској унији.
На питање како у Берлину гледају на однос Србије и Русије, Боне каже да су тамо свесни традиционално добрих односа Београда и Москве, као и да Немачка има такође специјалан однос са Русијом како политички, тако и економски.
Ипак, најављену предстојећу посету руског председника Београду, види као "прилику за Србију да покаже да може да учествује у решавању кризе", можда не већ сутра, али да, како каже, Путину пренесе сугестију или коментар да ствари треба да се промене те да постоји потреба за отвореношћу, компромисом и сарадњом.
Београд му, каже још, остаје у лепом сећању, а Србију ће памтити по пријатељима, лепој храни, природи, језику који је научио, отворености и топлини народа.
"И даље сам изненађен како су Срби позитивни. Упркос финансијским проблемима и даље умеју да уживају у животу, седе у кафићима, шетају, и то је позитивно. Ми Немци смо обично самокритични и често гледамо само негативну страну и то је нешто што ми можемо да научимо од Срба", поручио је он.