BOŽIĆNI OBIČAJI: ''Koliko varnica, toliko parica''
Božićni običaji menjali su se tokom vremena, posebno u gradovima usled ograničenosti koje su nametnuli uslovi urbane sredine.
Raznorazne varijacije u običajima uglavnom su uzrokovane geografskom lokacijom, ali osnovni elementi proslave Božića prisutni su svuda - unošenje Badnjaka u kuću i njegovo paljenje, Badnje veče, česnica, polažajnik, kao i sama suština praznika, odnosno proslava Hristovog rođenja, kao i negovanje porodičnih odnosa, s obzirom da je tradicija da tog dana bližnji budu na okupu.
Badnjak, odnosno hrastovo drvo simbolizuje Hristov dolazak i njega prema običajima u kuću izjutra unosi domaćin ili neko od muških članova porodice.
- Prilikom odsecanja Badnjaka izgovara se molitva za zdravlje i sreću porodice
- Prema nekim običajima Badnjak se ne sme dodirnuti golom rukom, pa osoba koja ga seče nosi rukavice
- Zasecanje drveta se vrši sa istočne strane
- Sekirom se udara tri puta
- Badnjak se ka kući nosi na desnom ramenu
- U gradskim uslovima Badnjak se kupuje na pijacama i postavlja na središte doma
- U seoskim sredinama i dalje je aktuelno takozvano pijukanje, koji posebno raduje decu
Paljenje Badnjaka jedan je od najvažnijih običaja i praćen je rečima ''koliko varnica, toliko parica'', a posle njega počinje večera. Badnje veče praćeno je i porodičnim odlaskom u crkvu.
Na Božićno jutro domaćica mesi česnicu u koju stavlja novčić, a prema verovanju onaj ko ga pronađe biće srećan cele godine. U česnicu se stavljaju i drugi sitni predmeti, najčešće dren koji onome u čijem se parčetu česnice nađe donosi zdravlje.