БОЖИЋНИ ОБИЧАЈИ: ''Колико варница, толико парица''
Божићни обичаји мењали су се током времена, посебно у градовима услед ограничености које су наметнули услови урбане средине.
Разноразне варијације у обичајима углавном су узроковане географском локацијом, али основни елементи прославе Божића присутни су свуда - уношење Бадњака у кућу и његово паљење, Бадње вече, чесница, полажајник, као и сама суштина празника, односно прослава Христовог рођења, као и неговање породичних односа, с обзиром да је традиција да тог дана ближњи буду на окупу.
Бадњак, односно храстово дрво симболизује Христов долазак и њега према обичајима у кућу изјутра уноси домаћин или неко од мушких чланова породице.
- Приликом одсецања Бадњака изговара се молитва за здравље и срећу породице
- Према неким обичајима Бадњак се не сме додирнути голом руком, па особа која га сече носи рукавице
- Засецање дрвета се врши са источне стране
- Секиром се удара три пута
- Бадњак се ка кући носи на десном рамену
- У градским условима Бадњак се купује на пијацама и поставља на средиште дома
- У сеоским срединама и даље је актуелно такозвано пијукање, који посебно радује децу
Паљење Бадњака један је од најважнијих обичаја и праћен је речима ''колико варница, толико парица'', а после њега почиње вечера. Бадње вече праћено је и породичним одласком у цркву.
На Божићно јутро домаћица меси чесницу у коју ставља новчић, а према веровању онај ко га пронађе биће срећан целе године. У чесницу се стављају и други ситни предмети, најчешће дрен који ономе у чијем се парчету чеснице нађе доноси здравље.