Buđenje japanskog militarizma i otpor naroda! (VIDEO)
Pojedine zemlje na Dalekom istoku, prvenstveno Kina i obe Koreje, tvrde kako se Japan nikada zaista nije pokajao za svoju agresiju u Drugom svetskom ratu, često ističući "nemački primer" kao poređenje. No, čak i da je to tačno, moramo se prvo zapitati: "Ko je Japan?". Ako pod Japanom smatramo aktuelnu desničarsku vladu, koju predvodi premijer Šinzo Abe, onda se itekako može govoriti o opasnom novom uzdizanju japanskog militarizma, no japanski narod ima poprilično drugačije stavove.
Imajući u vidu kako je današnja demokratija retko "odraz volje naroda", važno je znati što Japanci misle o ovom razvoju događaja. Da se neko od njih pita, aktuelni posleratni japanski, tzv. "pacifistički" Ustav se svakako ne bi menjao, dok na tome insistira japanska politička elita na čelu s Abeom.
Poslovni dnevni list Nikei, sproveo je veliku anketu koja otkriva kako se čak 54 odsto Japanaca protivi izmenama Ustava prema kojem se japanska vojska ne može koristiti van Japana, tj. dozvoljena joj je isključivo odbrambena funkcija. Svega 34 odsto smatra da bi Ustav trebao da se menja onako kako Šinzo Abe predlaže.
Premijer Abe kao argument koristi aktualne tenzije između Tokija i Pekinga, kao i "provokacije" Severne Koreje, ističući da je došlo vreme da japanska vojska ima šira ovlašćenja. Naime, aktualni Ustav znatno ograničava japansku vojsku. Ustav je, ironično, uvelike sastavljen od strane SAD nakon poraza Japana u Drugom svetskom ratu, no SAD sada zapravo odgovara vojno aktivniji Japan, kao protivteža Kini.
Stanovnici Japana već neko vreme žestoko protestuju protiv promene Ustava, a eskalacija ovog otpora desila se 29. juna, u centru Tokija, kada se jedan muškarac u znak protesta protiv ove politike zapalio. S teškim opekotinama je prevezen u bolnicu.
Očajni protestant popeo se na most ispred glavne železničke stanice, u gradskoj četvrti Šinjuku. Putem megafona se obratio prolaznicima žestoko kritikujući politiku premijera Abea i njegove namere da se menja Ustav prema kojem japanska vojska ne sme koristiti silu protiv drugih zemalja.
Nakon što je održao svoj politički govor polio se benzinom i zapalio pred više stotina okupljenih. Lokalne snage sigurnosti srušile su ga šmrkom s mosta te je prebačen u bolnicu. Njegovo trenutno stanje nije poznato.
Kako prenosi list Japan danas, vlasti će nastaviti s planom izmena Ustava uprkos pokušaju samoubistva koje je šokiralo naciju.
Oni koji pak danas tvrde kako bi se Japan trebao "da se ugleda na Nemačku" poprilično su u zabludi, jer vlasti u Berlinu zapravo zagovaraju slične stavove kao i Šinzo Abe; žele veću vojnu prisutnost nemačkih snaga u stranim misijama. No, kao i u slučaju Japana, nemački stanovnici se takođe žestoko protive ovim militarističkim tendencijama.