Čoko-pite zabranjene u Severnoj Koreji
Kim Džong-Un navodno je zabranio južnokorejskim menadžerima da daju popularne čoko-pite zaposlenim u severnokorejskim fabrikama, a sve u cilju borbe protiv rastućeg crnog tržišta grickalica.
Oko 120 južnokorejskih preduzeća zapošljava više od 50.000 severnokorejskih radnika`na zajedničkom upravljanju Kesong industrijskog kompleksa, severno od demilitarizovane zone koja razdvaja dve zemlje.
Radnici zarađuju oko 67 dolara mesečno, a deo njihove zarade uzima Kimova vlada. Južnokorejski menadžeri zbog toga, ne smeju da nagrade radnike gotovinskim novcem, pa su zbog toga počeli da dobre radnike nagrađuju gricklalicama.
Od kada je fabrika otvorena 2004. godine radnici su primili bezbroj čoko-pita uvezenih iz Južne Koreje. Oni navodno dobijaju po dva-tri slatkiša dnevno, ali kako piše Vašington Post, oni mogu zaraditi i do 20 kutija u jednoj smeni.
Neki radnici su ove slatkiše nosili kući porodici, a drugi su odlučili da ih prodaju. Poslastica koja je slična američkom slatkišu ubrzo je postala popularna i među komunističkom nacijom. Kako saznaju lokalni mediji, jedna čoko-pita prodaje se za oko 9,5 dolara, što je mnogo više od onoga koliko zaposleni u fabrici zarađuju na nedeljnom nivou. Svakog meseca u Severnoj Koreji proda se oko 2,5 miliona ovog slatkiša, piše National Post.
Severnokorejski novinar Ha Tae Keung prozvao je sve veću popularnost ovog slatkiša "stomačnom invazijom".
Ali sada je Severnokorejska vlada zabranila ovu poslasticu. Južnokorejski menadžeri će i dalje biti u mogućnosti da zaposlene stimulišu kobasicama, rezancima, kafom, čokoladama, ali ne i čoko-pitama.
Severna Koreja je mesec dana pre ove zabrane lansirala propagandnu kampanju protiv čoko-pita kako bi izbegla ideološke nemire.
Stručnjaci ocenjuju da je Severna Koreja zabranila čoko-pite zbog toga što one simbolizuju kapitalizam i južnokorejski prosperitet, pa samim tim čoko-pite su važan instrument menjana svesti kod ljudi.
Bivši vlasnik južnokorejske fabrike rekao je za CNN da radnici iz Severne Koreje uživaju da jedu čoko-pite i da piju Koka-Kolu koju dobijaju na poslu. Takođe on je objasnio da je to iskustvo ostavljalo dubok uticaj na radnike jer su na taj način radnici uvideli da nije sve tako loše u kapitalizmu kao što im se to propagira kroz aktuelni komunistički režim. Naime za njih je sve iz SAD povezano sa zlom, a oni su zavoleli da jedu i piju ono što se proizvodi u SAD.
K.B